Trwa ładowanie...
dvu4jzd
3 lutego 2020, 20:30

Pani Anglików

książka
Oceń jako pierwszy:
dvu4jzd
Pani Anglików
Tytuł oryginalny

Lady of the English

Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Piękno. Władza. Obowiązek. Pożądanie.

Rok 1125. Po śmierci męża Heinricha, z którym zaręczyła się jako siedmioletnia dziewczynka, Matylda, wnuczka Wilhelma Zdobywcy, wraca ze Świętego Cesarstwa, aby rozpocząć nowe życie na dworze ojca, króla Anglii Henryka I. Ojciec, wytrawny dyplomata i strateg, szybko znajduje dla niej drugiego męża, dużo od niej młodszego Godfryda z Andegawenii, który zostanie później nazwany Pięknym. Między małżonkami źle się układa i Matylda ucieka od męża, po czym pod naciskiem ojca wraca do niego. Tymczasem nad Anglią zbierają się ciemne chmury: Henryk I umiera i choć przed śmiercią skłonił baronów do przysięgi wierności wobec córki oraz jej syna, możni ani myślą jej dotrzymać, gdyż nie widzą kobiety w roli monarchy. Matylda upomina się o swoje prawa i rozpoczyna bezpardonową walkę o władzę…

Po trylogii o Eleonorze Akwitańskiej, jednej z najwybitniejszych kobiet w dziejach, poznajemy losy jej teściowej, cesarzowej Matyldy, pani Anglików i królowej bez korony, która nigdy nie zasiadła na tronie i spełniła swoje ambicje dopiero w osobie syna, Henryka II Plantageneta, wielkiego króla i niezwykłego człowieka. Twarda i bezkompromisowa, "bez śladu łagodności kobiecej", jak o niej mawiano, Matylda wyprzedzała swoją epokę niezłomną siłą charakteru i hartem ducha, dzięki którym mimo licznych niepowodzeń w końcu dopięła swego. Przeciwieństwem Matyldy jest Adelajda z Louvain, jej rówieśniczka i macocha, która po śmierci Henryka I też musiała odnaleźć się w nowej rzeczywistości i znalazła na to własny sposób. Dwie sylwetki kobiet średniowiecza, dwie skrajnie różne postawy, które mówią nam wiele o epoce i jej obyczajach, jak zawsze przedstawionych przez Elizabeth Chadwick z wielką dbałością o szczegóły.

Uznana autorka powieści historycznych prezentuje średniowieczną wojnę płci z perspektywy Matyldy i jej macochy.

"New York Post"

Chadwick snuje wiarygodną wizję epoki, to jej znak firmowy… prawdziwa uczta dla zmysłów.

"RT Book Reviews"

Zawsze ceniłam twórczość Elizabeth Chadwick, odkąd sięgnęłam po jej pierwszą powieść. Jej bohaterowie żyją, czują i są równie namacalni jak osoby z pierwszych stron gazet, które oglądamy na ekranach telewizorów i których istnienie to dla nas oczywistość. To samo dotyczy bohaterów Chadwick: nawet fikcyjni wydają się równie prawdziwi jak tło historyczne, w którym są osadzeni. Jej wcześniejsza powieść, "To Defy a King", słusznie zdobyła tytuł najlepszej powieści historycznej 2011 roku. "Pani Anglików" jest równie godna polecenia.

"Historical Novels Review"

Elizabeth Chadwick jak zawsze kreśli szczegółowy i pasjonujący obraz średniowiecza, pełen intryg politycznych oraz barwnych postaci z otoczenia króla.

Historical-Fiction.com

Elizabeth Chadwick (ur. 1957) jest uznaną, brytyjską autorką bestsellerowych powieści historycznych. Jako członkini Regia Anglorum - wczesnośredniowiecznej grupy rekonstrukcyjnej, Elizabeth prowadzi własne badania historyczne, a zdobytą wiedzę wykorzystuje w swojej twórczości. Mieszka z rodziną w Nottingham.

Nakładem Prószyński i S-ka ukazało się kilka tytułów autorki.

Pani Anglików
Numer ISBN

978-83-8169-055-3

Wymiary

140x215

Oprawa

miękka

Liczba stron

504

Język

polski

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvu4jzd
dvu4jzd
dvu4jzd
dvu4jzd
dvu4jzd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj