Trwa ładowanie...
d26rm55
15-04-2010 00:00

Pan śmiertelny

książka
Oceń jako pierwszy:
d26rm55
Pan śmiertelny
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

W Panu śmiertelnym Andrzej Żuławski fragmenty autobiografii splata z wątkami biografii dwóch ważnych dla niego mężczyzn: Marszałka (Piłsudskiego) i Pułkownika (Hemingwaya).

Autor poszukuje wspólnej dla swoich bohaterów i siebie samego przestrzeni zdarzeń i emocji tym zdarzeniom towarzyszących. Nienahalnie ją znajduje, opisując analogiczne, a zarazem przecież bardzo specyficzne dla każdego z wymienionej trójki obsesje, relacje z kobietami, podróże, ich stosunek do własnego kraju, współobywateli, wartości...

Przede wszystkim zajmuje Żuławskiego reakcja bohaterów jego książki na przemijanie, starość i związane z nią pożądanie młodości, powolne albo radykalne usuwanie się z publicznego życia.

Weryfikuje tym samym Żuławski własne na ten temat odczucia i poglądy. Pan śmiertelny, przy całej charakterystycznej dla jego autora bezkompromisowości opisywanych wydarzeń i ludzkich zachowań, jest najłagodniejszą i najbardziej pogodzoną z tym, co nieuniknione - starzeniem się, samotnością, zależnością od fizjologii, smutkiem - książką Żuławskiego.

Pan śmiertelny
Numer ISBN

83-7163-378-5

Wymiary

160x220

Gatunek

Biografie i autobiografie

Oprawa

6

Liczba stron

296

d26rm55

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26rm55
d26rm55
d26rm55