Trwa ładowanie...
d1vzcyb
15 kwietnia 2010, 00:00

Pan śmiertelny

książka
Oceń jako pierwszy:
d1vzcyb
Pan śmiertelny
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

W Panu śmiertelnym Andrzej Żuławski fragmenty autobiografii splata z wątkami biografii dwóch ważnych dla niego mężczyzn: Marszałka (Piłsudskiego) i Pułkownika (Hemingwaya).

Autor poszukuje wspólnej dla swoich bohaterów i siebie samego przestrzeni zdarzeń i emocji tym zdarzeniom towarzyszących. Nienahalnie ją znajduje, opisując analogiczne, a zarazem przecież bardzo specyficzne dla każdego z wymienionej trójki obsesje, relacje z kobietami, podróże, ich stosunek do własnego kraju, współobywateli, wartości...

Przede wszystkim zajmuje Żuławskiego reakcja bohaterów jego książki na przemijanie, starość i związane z nią pożądanie młodości, powolne albo radykalne usuwanie się z publicznego życia.

Weryfikuje tym samym Żuławski własne na ten temat odczucia i poglądy. Pan śmiertelny, przy całej charakterystycznej dla jego autora bezkompromisowości opisywanych wydarzeń i ludzkich zachowań, jest najłagodniejszą i najbardziej pogodzoną z tym, co nieuniknione - starzeniem się, samotnością, zależnością od fizjologii, smutkiem - książką Żuławskiego.

Pan śmiertelny
Numer ISBN

83-7163-378-5

Wymiary

160x220

Gatunek

Biografie i autobiografie

Oprawa

6

Liczba stron

296

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzcyb
d1vzcyb
d1vzcyb
d1vzcyb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj