Pan od poezji Joanny Siedleckiej - reporterska biografia Zbigniewa Herberta - została Książką Roku 2003 Warszawskiej Premiery Literackiej. Wręczenie nagrody odbyło się w warszawskim Klubie Księgarza.
Joanna Siedlecka zebrała rozproszoną wiedzę o Zbigniewie Herbercie, dotarła do nieznanych faktów z jego życia, a niektóre znane fakty starała się zweryfikować. Obszernie opisała przodków poety, jego dzieciństwo we Lwowie. Spróbowała także podważyć niektóre informacje dotyczące lat młodzieńczych, które Herbert często sam ogłaszał. Jednym z takich mitów była przynależność Herberta do AK i ukończenie tajnej podchorążówki.
Siedlecka oparła się w dużym stopniu na relacjach ustnych rodziny Zbigniewa Herberta, choć głosu odmówiła żona pisarza Katarzyna Herbert, kolegów szkolnych, przyjaciół i współpracowników z lat późniejszych.
Książka Siedleckiej opisywana była jako opowieść o wielkim poecie, ale czasem słabym człowieku żyjącym w ponurych czasach. To biografia przekraczająca stereotyp jednowymiarowego widzenia Herberta. Może dlatego książka Siedleckiej wywołała obok opinii życzliwych także sporo głosów krytycznych. Józefa Hennelowa w kontekście tej właśnie książki pytała na łamach "Tygodnika Powszechnego" o "rolę plotki w tworzeniu biografii pisarza".
Joanna Siedlecka jest autorką takich książek jak Jaśnie panicz, Mahatma Witkac, Czarny Ptasior. Pana od poezji opublikowało wydawnictwo Prószyński i S-ka.
Warszawska Premiera Literacka jest nagrodą warszawskich księgarzy przyznawaną co miesiąc najciekawszej i najlepiej wydanej książce. Pod koniec każdego roku spośród dwunastu książek miesiąca wybierana jest Książka Roku.