Trwa ładowanie...
d3rxffk

Oskar Kolberg

Public Domain
Źródło: Public Domain

Oskar Kolberg to wybitny polski etnograf i folklorysta.

Oskar Kolberg – kim był?

Oskar Kolberg był synem profesora miernictwa i geodezji Juliusza Kolberga oraz Karoliny Fryderyki Mercoeur pochodzącej z rodziny francuskich imigrantów. Urodził się 22 lutego 1814 roku w Przysusze w województwie mazowieckim. Od 1817 roku rodzina Kolbergów mieszkała w Warszawie. Do ich domu przychodził Samuel Bogumił Linde, Mikołaj Chopin oraz Kazimierz Brodziński.

Oskar Kolberg chodził do Liceum Warszawskiego, jednak jego edukację przerwał w 1830 roku wybuch Powstania Listopadowego. Kolberg wyjechał na rok do Berlina. Tam uczył się w Akademii Handlowej.

W międzyczasie Oskar Kolberg uczył się gry na fortepianie u znanych muzyków m.in. T. Głogowskiego, J. Eisnera czy F. Vettera. W jednej ze szkół muzycznych poznał Fryderyka Chopina.

Oskar Kolberg pracował jako urzędnik bankowy, księgowy oraz nauczyciel muzyki. W 1836 roku za namową Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego i Kazimierza Wóycickiego wyruszył na Mazowsze, początkowo zbierając materiały dotyczące folkloru muzycznego. Do publikowanych pieśni ludowych tworzył akompaniament. W latach 1845-1857 pracował w zarządzie kolei żelaznej warszawsko-wiedeńskiej wciąż wyruszając na liczne wyprawy terenowe.

Oskar Kolberg jako etnograf pracował przez całe życie. W 1870 roku został członkiem Krakowskiego Towarzystwa Nauk, które wspierało finansowo jego prace. Z tego względu w 1871 roku opuścił Warszawę, przenosząc się do Mogilan, a następnie Modlnicy. Ostatnie lata życia etnograf spędził w Krakowie, wciąż tworząc. Zmarł 3 czerwca 1890 roku.

Oskar Kolberg – dzieła

Pierwszą publikacją Oskara Kolberga były "Pieśni ludu polskiego" (1857). Efektem pracy kolejnych badań terenowych było obszerne dzieło "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce". Kolberg uszeregował wiedzę według regionów, a do 1890 roku ukazały się drukiem 33 tomy ("Pieśni ludu polskiego", "Sandomierskie", "Kujawy", "Krakowskie", "Poznańskie", "Lubelskie", "Kieleckie", "Radomskie", "Łęczyckie", "Kaliskie", "Mazowsze", "Pokucie"). Na całość składa się 86 tomów, w przedostatnim znajduje się biografia Oskara Kolberga, a w ostatnim – indeksy.

Spuścizna Oskara Kolberga obejmuje "Obrazy etnograficzne". Został również poproszony o stworzenie 1000 haseł z zakresu muzykologii do wydanej przez Samuela Orgelbranda "Encyklopedii Powszechnej", której był współwydawcą.

Oskar Kolberg – bajki

W czasie wyjazdów terenowych Oskar Kolberg nie tylko zbierał muzyczne materiały do książki, ale również spisywał ludowe opowieści. Wydał książkę "Baśnie, opowieści, gadki", w której zachował surowy klimat podań, nie ubarwiając ich.

Oskar Kolberg – ciekawostki

  • Oskar Kolberg w 1878 roku dostał brązowy medal na międzynarodowej wystawie w Paryżu za szczególne osiągnięcia na polu etnograficznym w pawilonie austriackim;
  • Był patronem naukowym Wystawy Etnograficznej w Kołomyi w 1880 roku;
  • W 1960 roku został utworzony Instytut im. Oskara Kolberga, który kontynuuje pracę etnografa, nadal zbierając informacje na temat różnych regionów.
Oskar Kolberg
Miejsce urodzenia

Przysucha

Miejsce śmierci

Kraków

Bibliografia
d3rxffk

Podziel się opinią

6
3

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rxffk
d3rxffk
d3rxffk
d3rxffk

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj