Trwa ładowanie...
d1nbmm4
28 kwietnia 2010, 14:57

Osiemnastowieczna podróż z Berlina do Gdańska

d1nbmm4
d1nbmm4

We wrześniu nakładem wydawnictwa Oskar Polnord ukaże się pierwszy polski przekład Dziennika podróży z Berlina do Gdańska Daniela Chodowieckiego. Tłumaczenie XVIII-wiecznej relacji z podróży przygotowuje Magdalena Popławska, studentka germanistyki.
Wiosną 1773 roku Daniel Chodowiecki, rysownik i grafik urodzony w Gdańsku, wybrał się w podróż z Berlina do rodzinnego miasta. Podczas tej wyprawy powstał szczegółowy Dziennik podróży z Berlina do Gdańska, pisany po francusku. Wartość dziennika, ilustrowanego 108 niewielkimi rysunkami Chodowieckiego, odkryli pod koniec XIX w. Niemcy. Ukazały się trzy wydania w tym języku.
Chodowiecki relacjonuje spotkania z gdańskimi patrycjuszami, opisuje gdańskie kościoły, m.in klasztor Dominikanów, scenki rodzajowe. Dziennik jest też dokumentem życia materialnego w ówczesnym Gdańsku. Artysta podaje w nim ceny portretów i rysunków, które u niego zamawiano, opisuje gusta gdańszczan. Dzięki opisom i rysunkom Chodowieckiego dowiadujemy się, jak wyglądały miejsca, których już nie ma - mówi prof. Jerzy Samp , historyk literatury i znawca historii Gdańska. - Jestem przekonany, że gdańszczanie będą zachwyceni tym XVIII-wiecznym memuarem.
gazeta.pl

d1nbmm4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nbmm4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj