Trwa ładowanie...
d3terxk
29-11-2013 00:00

Opowieść zimowa

książka
Oceń jako pierwszy:
d3terxk
Opowieść zimowa
Tytuł oryginalny

The Winter's Tale

Rok wydania
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Opowieść zimowa została napisana w 1611 r. i zaliczana jest do tzw. ostatnich sztuk Szekspira, określanych jako romanse lub tragikomedie.

Leontes, król Sycylii, podejrzewa romans ciężarnej żony, Hermiony, ze swym przyjacielem z dzieciństwa, królem Czech, który bawił z wizytą na Sycylii. Ogarnięty zazdrością próbuje otruć gościa, żonę zaś wtrąca do więzienia, gdzie wydaje ona na świat córkę Perditę. Leontes rozkazuje porzucić dziecko na pustkowiu. Wkrótce, z lęku o los matki, umiera jego synek; dochodzą też wieść o śmierci uwięzionej Hermiony.

Porzucona Perdita dorasta wśród pasterzy. Zakochuje się w niej Floryzel, syn króla Czech, ten ostatni jednak sprzeciwia się małżeństwu. Młodzi uciekają na dwór króla Sycylii, gdzie Perdita spotyka ojca. Szczęścia postaci dopełnia nieoczekiwany, intrygująco rozegrany, powrót Hermiony, którą ukryła wierna Paulina.

Sztuka rozpada się na dwie części, łączy też sceny tragiczne z wątkami sielankowymi. Nierealne zwroty akcji podkreślają romansowość Opowieści – klechdy snutej nieśpiesznie w długie zimowe wieczory.

Opowieść zimowa
Numer ISBN

83-7220-274-5

Wymiary

145x205

Gatunek

Dramat,Dramat

Oprawa

1

Liczba stron

132

Inne wydania

Warszawa - 2014-03-13

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3terxk
d3terxk
d3terxk