Trwa ładowanie...

Olga Tokarczuk zabrała głos w sprawie Kościoła. Nie owija w bawełnę

Wyrok TK dotyczący ustawy o aborcji wstrząsnął mediami, osobami publicznymi i zwykłymi Polakami. Kilka słów na ten temat postanowiła powiedzieć także noblistka Olga Tokarczuk. Nie owijała w bawełnę.

Olga Tokarczuk wypowiedziała się na temat wyroku TK w sprawie aborcjiOlga Tokarczuk wypowiedziała się na temat wyroku TK w sprawie aborcjiŹródło: ONS
d7ijqd6
d7ijqd6

Olga Tokarczuk nie ukrywa swoich poglądów. To kolejna już pisarka, która postanowiła głośno i dobitnie wyrazić swój sprzeciw w głośnej sprawie wyroku TK. Głos zabrał też Zygmunt Miłoszewski. Mówił o nieustannym wspieraniu Kościoła katolickiego, który dzięki temu rośnie w siłę i wpływa na decyzje polityków. A co na swoim facebookowym profilu napisała Olga Tokarczuk?

"Religijny fundamentalizm zawsze niósł tylko cierpienie, tortury i śmierć. Znamy to już z historii. Pamiętacie próbę wody? Podejrzaną o czary kobietę wiązano i wrzucano do wody. Jeżeli uratowała się, sąd uznawał ją za winną. Kiedy zaś tonęła, była niewinna i odzyskiwała szacunek. Podobnie dziś - bez winy i godne szacunku mają być te kobiety, które zostaną skazane na urodzenie zdeformowanego i/lub niezdolnego do życia dziecka" - zaczęła noblistka.

"Rządzący uwikłali polskie państwo w inkwizycyjne prawo" - podkreśliła.

d7ijqd6

"To kolejna odsłona wojny prowadzonej od wieków przez patriarchat przeciwko kobietom, tym razem pod pretekstem ochrony życia. Obsesyjna nienawiść do kobiet, do ich ciała, kompulsywna potrzeba kontroli seksualności i rozrodczości, bierze się z przeczuwanej własnej słabości. Patriarchat to kolos na glinianych nogach.

Nie oszukujmy się - ten system cynicznie będzie wykorzystywał każdy moment kryzysu, wojny, epidemii, żeby cofnąć kobiety do kuchni, kościoła i kołyski. Prawa kobiet nie są dane raz na zawsze. Musimy ich strzec, jak każdej innej zdobyczy poszerzającej zakres swobód obywatelskich i ludzkiej godności. Od dziś wszyscy jesteśmy wojowniczkami" - zakończyła.

Wyrok TK zapadł 22.10. Od tego dnia w Polki i Polacy protestują - wychodzą na ulice, robią blokady ulic, stają pod kościołami i domami prawicowych polityków. Wszystko w imię walki o prawa kobiet. Poparcie dla protestujących w sieci deklarują gwiazdy, a nawet niektórzy policjanci.

Anne Applebaum w "Prologu". Są trzy możliwe scenariusze dla Białorusi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d7ijqd6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7ijqd6