Trwa ładowanie...
d36fasd

Olga Jackowska

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Olga Jackowska, znana jako Kora, jest byłą wokalistką kultowego zespołu Maanam, autorką tekstów i osobowością telewizyjną.

Olga Jackowska – biografia

Olga Jackowska (z domu Ostrowska, primo voto Jackowska, secundo voto Sipowicz), znana szerszej publiczności jako Kora, urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie. Jest piątym dzieckiem komendanta Policji Państwowej w Buczaczu, Marcina Ostrowskiego i jego drugiej żony, Emilii.

Z racji trudnej sytuacji materialnej w rodzinie, Olga Jackowska została oddana do domu dziecka, gdzie przebywała od 1955 do 1960 roku. Później przez rok przebywała w domu rodzinnym, ale wkrótce wyjechała do Jabłonowa Pomorskiego, gdzie mieszkała u wujostwa. Olga Jackowska wróciła do Krakowa w ostatnich latach szkoły podstawowej.

Związana była z krakowskim środowiskiem artystycznym, obracała się także w kręgach hippisowskich. W tamtych czasach zyskała przydomek „Kora”. Zaraz po maturze poznała również pierwszego męża, Marka Jackowskiego. Para wzięła ślub w 1971 roku, rok później przyszedł na świat ich syn Mateusz. Małżeństwo rozstało się po raz pierwszy w 1974 roku, gdy Olga Jackowska wyprowadziła się do Warszawy i poznała Kamila Sipowicza, któremu w 1976 roku urodziła syna, Szymona. Piosenkarka wróciła jednak do męża do Krakowa, jednak związek rozpadł się na dobre w 1984 roku. Pięć lat później zamieszkała z Kamilem Sipowiczem w Warszawie, a związek sformalizowała dopiero w 2013 roku.

W 2012 roku Olga Jackowska stała się bohaterką skandalu narkotykowego. W jej domu odnaleziono bowiem 2,83 g suszu konopi indyjskich. Za piosenkarką wstawił się były prezydent Polski, Aleksander Kwaśniewski. Z racji niskiej szkodliwości społecznej czynu, sprawę umorzono.

Na początku 2014 roku, w wywiadzie dla „Pani” opowiedziała o swojej chorobie nowotworowej, z którą zmagała się przez cały 2013 rok.

Olga Jackowska – działalność artystyczna

Kariera muzyczna Olgi Jackowskiej rozpoczęła się wraz z poznaniem Marka Jackowskiego, muzyka Vox Gentis i Anawy. Choć początkowo piosenkarka akompaniowała mężowi, grając na fujarce, a potem śpiewając wokalizy, w 1975 roku zostało gwiazdą jego zespołu. Najpierw grupa, nazywana M-a-M, grała muzykę alternatywną z zabarwieniem bliskowschodnim. W kolejnych latach zmieniła się w kapelę rockową i wydłużyła nazwę do Maanam.

Debiut sceniczny Olgi Jackowskiej przypadł na 1976 rok i koncert w poznańskiej „Aspirynce”. W latach 80. Maanam stał się zespołem kultowym, symbolem niezależności i awangardy. Grupa na czele z Olgą Jackowską jako autorką większości tekstów nagrał 11 albumów studyjnych. Zespół dwukrotnie rozpadał się i reaktywował. W 2008 roku jego działalność została zawieszona po raz ostatni.

W 2011 roku Olga Jackowska zagrała recital podczas festiwalu TOPtrendy w celu uczczenia 35 lat swojej działalności artystycznej. Otrzymała wtedy statuetkę Bursztynowego Słowika za całokształt.
Jest jurorką w programie typu talent show „Must be the music”. Dubbingowała również postać Edny Mode w animacji „Iniemamocni".

Olga Jackowska – książka

W 1998 roku ukazała się autobiografia Olgi Jackowskiej „Kora i Maanam. Podwójna linia życia”. Piosenkarka w rozmowie ze swoim długoletnim partnerem, Kamilem Sipowiczem, zdradza w niej wiele szczegółów swojego życia jako artystki, matki, kobiety. Wspomina lata na scenie i życie poza nią. Wywiad nazywa konfesją, na którą trudno było jej się zdecydować przez wiele lat.

Olga Jackowska
Data urodzenia

08.06.1951

Miejsce urodzenia

Kraków

Bibliografia
d36fasd

Podziel się opinią

3

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36fasd
d36fasd
d36fasd