Trwa ładowanie...
d32cakl
d32cakl

Olga Jackowska

Olga Jackowska jest jurorem programu "Must be the music" Materiały prasowe
Olga Jackowska jest jurorem programu "Must be the music"

Olga Jackowska, znana jako Kora, jest byłą wokalistką kultowego zespołu Maanam, autorką tekstów i osobowością telewizyjną.

Olga Jackowska – biografia

Olga Jackowska (z domu Ostrowska, primo voto Jackowska, secundo voto Sipowicz), znana szerszej publiczności jako Kora, urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie. Jest piątym dzieckiem komendanta Policji Państwowej w Buczaczu, Marcina Ostrowskiego i jego drugiej żony, Emilii.

Z racji trudnej sytuacji materialnej w rodzinie, Olga Jackowska została oddana do domu dziecka, gdzie przebywała od 1955 do 1960 roku. Później przez rok przebywała w domu rodzinnym, ale wkrótce wyjechała do Jabłonowa Pomorskiego, gdzie mieszkała u wujostwa. Olga Jackowska wróciła do Krakowa w ostatnich latach szkoły podstawowej.

Związana była z krakowskim środowiskiem artystycznym, obracała się także w kręgach hippisowskich. W tamtych czasach zyskała przydomek „Kora”. Zaraz po maturze poznała również pierwszego męża, Marka Jackowskiego. Para wzięła ślub w 1971 roku, rok później przyszedł na świat ich syn Mateusz. Małżeństwo rozstało się po raz pierwszy w 1974 roku, gdy Olga Jackowska wyprowadziła się do Warszawy i poznała Kamila Sipowicza, któremu w 1976 roku urodziła syna, Szymona. Piosenkarka wróciła jednak do męża do Krakowa, jednak związek rozpadł się na dobre w 1984 roku. Pięć lat później zamieszkała z Kamilem Sipowiczem w Warszawie, a związek sformalizowała dopiero w 2013 roku.

W 2012 roku Olga Jackowska stała się bohaterką skandalu narkotykowego. W jej domu odnaleziono bowiem 2,83 g suszu konopi indyjskich. Za piosenkarką wstawił się były prezydent Polski, Aleksander Kwaśniewski. Z racji niskiej szkodliwości społecznej czynu, sprawę umorzono.

Na początku 2014 roku, w wywiadzie dla „Pani” opowiedziała o swojej chorobie nowotworowej, z którą zmagała się przez cały 2013 rok.

Olga Jackowska – działalność artystyczna

Kariera muzyczna Olgi Jackowskiej rozpoczęła się wraz z poznaniem Marka Jackowskiego, muzyka Vox Gentis i Anawy. Choć początkowo piosenkarka akompaniowała mężowi, grając na fujarce, a potem śpiewając wokalizy, w 1975 roku zostało gwiazdą jego zespołu. Najpierw grupa, nazywana M-a-M, grała muzykę alternatywną z zabarwieniem bliskowschodnim. W kolejnych latach zmieniła się w kapelę rockową i wydłużyła nazwę do Maanam.

Debiut sceniczny Olgi Jackowskiej przypadł na 1976 rok i koncert w poznańskiej „Aspirynce”. W latach 80. Maanam stał się zespołem kultowym, symbolem niezależności i awangardy. Grupa na czele z Olgą Jackowską jako autorką większości tekstów nagrał 11 albumów studyjnych. Zespół dwukrotnie rozpadał się i reaktywował. W 2008 roku jego działalność została zawieszona po raz ostatni.

W 2011 roku Olga Jackowska zagrała recital podczas festiwalu TOPtrendy w celu uczczenia 35 lat swojej działalności artystycznej. Otrzymała wtedy statuetkę Bursztynowego Słowika za całokształt.
Jest jurorką w programie typu talent show „Must be the music”. Dubbingowała również postać Edny Mode w animacji „Iniemamocni".

Olga Jackowska – książka

W 1998 roku ukazała się autobiografia Olgi Jackowskiej „Kora i Maanam. Podwójna linia życia”. Piosenkarka w rozmowie ze swoim długoletnim partnerem, Kamilem Sipowiczem, zdradza w niej wiele szczegółów swojego życia jako artystki, matki, kobiety. Wspomina lata na scenie i życie poza nią. Wywiad nazywa konfesją, na którą trudno było jej się zdecydować przez wiele lat.

Olga Jackowska
Data urodzenia

08.06.1951

Miejsce urodzenia

Kraków

Bibliografia

Podziel się opinią

3
Share
d32cakl
d32cakl

d32cakl
d32cakl
d32cakl