Olaf Lubaszenko
Olaf Lubaszenko ma na koncie takie nagrody filmowe, jak Złota Kaczka, Czeski Lew, Orzeł, Złoty Granat, Srebrny Granat czy nagroda The Walt Disney Company za dubbing do filmu ”Gdzie jest Nemo”.
Olaf Lubaszenko - biografia
Olaf Sergiusz Linde-Lubaszenko przyszedł na świat w aktorskim domu. Mama aktora pracowała w białostockim teatrze, tam więc Olaf Lubaszenko uczęszczał do szkoły podstawowej. Następnie przyszła kolej na stołeczne liceum ogólnokształcące, socjologię na UW, teologię na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej oraz Wyższą Szkołę Komunikowania i Mediów Społecznych. Olaf Lubaszenko zdał eksternistyczny egzamin aktorski dopiero w 1991 roku. Pozostaje aktywny w zawodzie od debiutu w 1982 roku. Olafa Lubaszenko możemy często oglądać również w roli wokalisty oraz konferansjera, jest ponadto związany z Teatrem Buffo, Festiwalem Gwiazd w Międzyzdrojach, Europejską Akademią Filmową, a także Reprezentacją Artystów w piłce nożnej.
W 2015 roku nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się książka Olafa Lubaszenki. W rozmowie z Pawłem Piotrowiczem aktor i reżyser przybliża czytelnikom kulisy swojego życia oraz zawodu. Ciężkie relacje z ojcem, Edwardem Linde-Lubaszenką, kobietami (m.in. z Katarzyną Groniec), alkoholizm, depresja, otyłość – o tym wszystkim dowiemy się z pozycji ”Chłopaki niech płaczą”.
Olaf Lubaszenko - filmy
Aktorski debiut Olafa Lubaszenko miał miejsce w serialu ”Życie Kamila Kuranta”. Czternastolatek został dostrzeżony i pojawił się następnie w ”Trzech młynach”, ”Łuku Erosa”, ”Bez grzechu”, ”Sonacie marymonckiej”, ”Tabu” z Grażyną Szapołowską, ”Trójkącie bermudzkim”. Współpraca Olafa Lubaszenko z Krzysztofem Kieślowskim to przede wszystkim seria ”Dekalog” i ”Krótki film o miłości”. Kolejne filmy i seriale Olafa Lubaszenko to ”Piłkarski poker”, ”Pogranicze w ogniu”, ”Czarny wąwóz”, ”Korczak”, ”Historia niemoralna”, ”Seszele” (debiut reżyserski Bogusława Lindy), ”Kroll”, ”Psy”, ”Słodko gorzki”, ”Demony wojny według Goi”, ”Operacja Samum”. Ponadto mogliśmy zobaczyć Olafa Lubaszenko w ”Liście Schindlera” Stevena Spielberga, ”Ekstradycji 2”, ”Poznaniu 56”, obu częściach ”Kilera” i ”Sfory”, ”Zabić Sekala”, ”Pierwszym milionie”, ”Egoistach”, ”Zakochanych”. Olaf Lubaszenko wyreżyserował takie kasowe hity, jak ”Sztos”, ”Chłopaki nie płaczą”, ”Poranek kojota”, ”E=mc²”, a także seriale ”Król przedmieścia” oraz ”Faceci do wzięcia”.
Data urodzenia | 06.12.1968 |
Miejsce urodzenia | Wrocław, Polska |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze