Trwa ładowanie...
teatr
23-04-2010 13:34

Ogłoszono wyniki konkursu na projekt muzeum Tadeusza Kantora

Ogłoszono wyniki konkursu na projekt muzeum Tadeusza KantoraŹródło: Inne
d2d96f6
d2d96f6

Na terenie zabytkowej Elektrowni Podgórskiej w Krakowie ogłoszono wyniki konkursu na projekt muzeum Tadeusza Kantora . Na konkurs wpłynęło 25 prac. Ogłoszenie odbyło się w miejscu planowanej inwestycji.

Najlepszym projektem okazała się praca Konsorcjum IQ, utworzonego ze spółek Wizja i Biuro NSMoon Studio, której autorami byli Stanisław Deńko, Agnieszka Szultk, Piotr Nawara i Sławomir Zieliński. Projekt zakłada wybudowanie nad zabytkowym budynkiem elektrowni żelaznej zabudowanej galerii z lustrem odbijającym dach małego zabytkowego budynku i plac wokół niego.

– Staraliśmy się znaleźć syntezę sposobu myślenia Tadeusza Kantora . Chcieliśmy stworzyć budynek, który byłby hołdem dla niego, bez żadnych ozdobników, odnoszący się do jego sposobu zestawiania prostych przedmiotów ze sobą. Postanowiliśmy zrobić coś, co wzajemnie siebie podkreśli - stary i nowy budynek - i sprawi, że ich wzajemne relacje będą inne niż każdego z osobna – powiedziała współautorka nagrodzonego projektu Agnieszka Szultk.

d2d96f6

Ten sposób myślenia znalazł akceptację jury, które nie miało wątpliwości przy wyborze projektu muzeum.
– Szukaliśmy jakiejś formy transpozycji idei Tadeusza Kantora na język architektury i wydawało nam się, że forma ambalażu, czyli opakowania w pewnym sensie budynku elektrowni, to jest to – powiedział przewodniczący jury, marszałek województwa małopolskiego Janusz Sepioł.
Jak podkreślił, także wyniesienie przestrzeni ekspozycyjnej wysoko ponad grunt, i uwolnienie tym samym działki dla działań teatralnych, oraz żelazne, czyli biedne fasady, znalazły uznanie jury.

Jak poinformował marszałek Sepioł, inwestycja pochłonie 20 mln zł. Środki na nią były już planowane w wieloletnim planie inwestycyjnym, jednak trudno określić, kiedy trafi do realizacji. Na przeszkodzie stoją jeszcze m.in. niewyjaśnione sprawy gruntowe.

Tadeusz Kantor był jednym z najwybitniejszych artystów europejskich II połowy XX wieku. Urodził się w 1915 r. w Wielopolu Skrzyńskim, zmarł w 1990 r. w Krakowie. Był reżyserem, twórcą happeningów, malarzem, scenografem, pisarzem, teoretykiem sztuki, aktorem we własnych przedstawieniach, wykładowcą krakowskiej ASP. Dokumentacją i utrwalaniem dorobku Tadeusza Kantora zajmuje się Cricoteka.

Celem nowej placówki, utworzonej w Elektrowni Podgórskiej, ma być m.in. skupienie działalności Cricoteki w jednej siedzibie (zamiast czterech obecnie), stworzenie stałej ekspozycji prac Tadeusza Kantora i organizacja wystaw czasowych, prowadzenie imprez teatralno-warsztatowych, rozszerzenie współpracy z innymi palcówkami.

Elektrownia komunalna w Podgórzu uruchomiona została w 1900 r. i była pierwszą elektrownią miejską w regionie krakowskim oraz siódmą na ziemiach zaboru austriackiego.

d2d96f6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d96f6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj