Trwa ładowanie...
dk7zfj6
05-02-2014 00:00

Odrodzenie Rzymu. Cesarze i papieże: bój o władzę nad chrześcijaństwem

książka
Oceń jako pierwszy:
dk7zfj6
Odrodzenie Rzymu. Cesarze i papieże: bój o władzę nad chrześcijaństwem
Tytuł oryginalny

The Restoration of Rome: Barbarian Popes and Imperial Pretenders

Rok wydania
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

W 476 roku ostatni cesarz Rzymu został zdetronizowany przez Odoakra, syna jednego z siepaczy Attyli, a insygnia cesarskie odesłane do Konstantynopola. Na scenie europejskiej dla imperium zachodniorzymskiego zapadła kurtyna; jego terytorium podzielono między nowe królestwa zakładane przez niedawnych barbarzyńców.

Choć samo cesarstwo zakończyło żywot, sny o odrodzeniu jego dziedzictwa nie umarły. W wielu byłych prowincjach wciąż żyli Rzymianie, którzy zachowali i własne ziemie, i przywiązanie do wartości oraz instytucji swojej upadłej cywilizacji; barbarzyńcy zaś sami chętnie korzystali z jej zdobyczy i marzyli o wskrzeszeniu dawnej chwały na własny rachunek. Ta sztuka nie udała się jednak – mimo początkowych sukcesów – nawet trójce najpoważniejszych graczy: Teodorykowi, Justynianowi i Karolowi Wielkiemu.

Autor sprawnie prowadzi czytelnika przez meandry historii trzech imperiów postrzymskich i dowodzi, że w średniowiecznej Europie nie miały już one racji bytu. Dopiero gdy z ziarna intrygi hierarchów z kręgu frankijskiego władcy wyrosło na podatnym gruncie polityki Karolingów zreorganizowane i silniejsze papiestwo, możliwe się stało prawdziwe odrodzenie Rzymu. To nowe imperium oparło się próbie czasu i przetrwało – jak dotąd – ponad tysiąc lat.

Odrodzenie Rzymu. Cesarze i papieże: bój o władzę nad chrześcijaństwem
Numer ISBN

978-83-7818-410-2

Wymiary

150x225

Gatunek

Historia powszechna,Religia i religioznawstwo

Oprawa

1

Liczba stron

528

dk7zfj6

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk7zfj6
dk7zfj6
dk7zfj6