Trwa ładowanie...

Odrestaurowano Złotą legendę – zbiór żywotów i legend o świętych

Odrestaurowano Złotą legendę – zbiór żywotów i legend o świętychŹródło: Inne
d4b9w1v
d4b9w1v

Znajdujący się w zbiorach Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapituły Katedralnej XIV-wieczny rękopis Złotej Legendy został odrestaurowany. Odnowione dzieło od wtorku można będzie oglądać na wystawie „Źródła kultury duchowej Krakowa” w Muzeum Katedralnym.

Złota legenda to zbiór żywotów i legend o świętych, które spisał ok. 1270 r. dominikanin, kaznodzieja Jakuba de Voragine . Dzieło to było później wzbogacane o biografie świętych lokalnych i wywarło ogromny wpływ na kult religijny i sztukę sakralną.

– W Polsce istniały cztery wcześniejsze XIII- wieczne rękopisy Złotej Legendy , ale zachowały się one tylko we fragmenty albo zostały z Polski wywiezione. Ten krakowski rękopis jest najstarszym w Polsce kompletnym zapisem tego dzieła – mówił w poniedziałek dziennikarzom historyk Kościoła ks. prof. Grzegorz Ryś.

Do rękopisu, który powstał dla Katedry na Wawelu dodano teksty dotyczące św. Floriana, św. Wacława oraz Żywot mniejszy Wincentego z Kielczy o św. Stanisławie.

d4b9w1v

– Znajdujący się w zbiorach Krakowskiej Kapituły Katedralnej rękopis był często czytany, o czym świadczyły ślady wosku ze świec na jego kartach. Być może właśnie na podstawie tego rękopisu zrobiony był polski przekład Złotej legendy dla św. Jadwigi Królowej – mówił ks. Ryś.

W połowie XVI w. Złota legenda poszła w zapomnienie. Zaczęto ją znów wydawać w XIX w. Krakowski egzemplarz był konserwowany w XVI w. Zmieniono wtedy oprawę i przycięto karty.

Podczas obecnej konserwacji, która trwała niemal rok, rękopis został odgrzybiony, niektóre karty wzmocniono, zrekonstruowano oprawę i zapięcie księgi, w tym pięć z ośmiu klamer. Konserwację przeprowadziła Ewa Pietrzak, konserwator papieru z Zamku Królewskiego na Wawelu, a prace sfinansował Ruch SA.

W poniedziałek wieczorem odrestaurowane dzieło zostanie przekazane metropolicie krakowskiemu kard. Stanisławowi Dziwiszowi, a od wtorku będzie można je oglądać na wystawie w Muzeum Katedralnym.

d4b9w1v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b9w1v