Odkryjmy Belgię wszystkimi zmysłami!
Czy mają Państwo ochotę dowiedzieć się czegoś nowego o kraju, który ma księżną polskiego pochodzenia, w którym urodziła się ponadczasowa ikona stylu Audrey Hepburn, z którego pochodzi René Magritte, który jest ojczyzną Smerfów, Tintina i nadziewanych czekoladek?
Czy mają Państwo ochotę dowiedzieć się czegoś nowego o kraju, który ma księżną polskiego pochodzenia, w którym urodziła się ponadczasowa ikona stylu Audrey Hepburn, z którego pochodzi René Magritte, który jest ojczyzną Smerfów, Tintina i nadziewanych czekoladek?
Jeśli tak, to serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w 13. edycji Dni Belgijskich organizowanych od** 14 do 25 listopada 2011r.przez Belgijską Izbę Gospodarczą (Belgian Business Chamber) oraz **przedstawicielstwa ekonomiczne Regionów: Flandrii, Walonii i Brukseli.Projekt został objęty honorowym patronatem Ambasadora Królestwa Belgii.
Wszyscy wiemy, że Belgia jest obecnie sercem zjednoczonej Europy, ale stroni
od bycia w centrum uwagi. Może więc z tego powodu mało kto dziś pamięta, jakie jest naprawdę pochodzenie wielu znakomitych artystów, jak choćby Jacques’a Brela, Maurice Bejarta, Pietera Bruegla Starszego, Jan van Eyck’a i wielu innych.
Dzisiejsza Belgia była częścią Francji, Niemiec, Austrii, nawet Hiszpanii,
a z Holandią stanowiła Królestwo Niderlandów. Niepodległość uzyskała dopiero
w 1830 r. Kraj ten zamieszkują Flamandowie i Walonowie, podzielony jest na trzy regiony: Flandrię, Walonię i Brukselę. Są też trzy wspólnoty językowe: francuska, niderlandzka i niemiecka. A wszystko to w kraju, którego obszar jest mniejszy niż województwo mazowieckie… W Brukseli znajdują się najważniejsze europejskie instytucje, w związku z tym w Belgii mieszkają obywatele ponad stu krajów,
a samych dyplomatów jest tu ponad cztery tysiące.
Świadczy to niewątpliwie o niezwykłej otwartości Belgów na zwyczaje
i różnorodność innych narodowości.
Tegoroczne obchody Dni Belgijskich będą doskonałą okazją do odkrywania Belgii wszystkimi zmysłami.
17 listopada 2011r. w hotelu Bristol, odbędzie się niezwykłe spotkanie ze sztuką belgijską. Wysłuchamy utworów wybitnych belgijskich kompozytorów, będziemy obcować z malarstwem i grafiką, poznamy specyfikę języków używanych w Belgii, przypomnimy sobie przygody Tintina. Oczywiście będzie to również okazja
do degustacji specjalności belgijskiej kuchni, której tradycja zaczyna się już
w średniowieczu. To właśnie Belgowie stworzyli słynne frytki, które wkrótce podbiły świat. Dziś nie ma wątpliwości, że małże i frytki są narodowym przysmakiem Belgów, w wersji podstawowej złożonym z półmiska gotowanych
na parze małży, podwójnie smażonych frytek i domowego sosu majonezowego.
Hotel Bristol, początek wieczoru – godz. 18.30, wstęp 240 zł netto/osobę.
”Smacznego”, “Bon appétit!”, “Eet smakelijk!”, “Gutten Apetit!”**
W dniu 24 listopada 2011 r. natomiast odbędziemy filmową podróż po Belgii.
W kinie Muranów odbędą się 2 projekcje filmów belgijskich: „Anioł nad morzem”
o godz. 18:00 oraz „Z piątku na sobotę” o godz.: 20:00.
„Anioł nad morzem” Frédérica Daumont uznano za najlepszy film fabularny
na 44. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Varach w 2009 r.
Film „Z piątku na sobotę” został wyreżyserowany przez Toma Bartmana, znanego muzyka, piosenkarza, twórcy tekstów i lidera grupy dEUS.
Wstęp na obie projekcje jest bezpłatny. Odbiór biletów na 1 lub 2 seanse możliwy jest w kasie Kina Muranów od 18 listopada 2011 do wyczerpania miejsc.