Trwa ładowanie...
d466c9w
09-05-2016 00:00

Ocalić jeńców! Tajna misja amerykańskiego pilota w okupowanej przez Sowietów Polsce

książka
Oceń jako pierwszy:
d466c9w
Ocalić jeńców! Tajna misja amerykańskiego pilota w okupowanej przez Sowietów Polsce
Tytuł oryginalny

Beyond the Call: The True Story of One World War II Pilot's Covert Mission to Rescue POWs on the Eastern Front

Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
Inne
Źródło: Inne

1945 rok. Armia Czerwona wypiera Niemców z Polski, wyzwalane są kolejne niemieckie obozy. Byłych jeńców wojennych i robotników przymusowych Sowieci uważają za tchórzy, potencjalnych szpiegów lub członków antykomunistycznego podziemia.

Wysyłane do Moskwy oferty pomocy w opiece nad byłymi jeńcami spotykają się z odmową. Amerykański wywiad opracowuje plan misji ratunkowej: postanawia wykorzystać stacjonującą na Ukrainie jednostkę Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych, która ma być przykrywką dla tajnej operacji. Jej wykonanie powierzone zostaje kapitanowi Robertowi M. Trimble'owi, weteranowi 8. Armii Powietrznej. Dowodził „Latającą Fortecą” w 35 śmiertelnie niebezpiecznych lotach bombowych. Teraz zostaje wysłany z misją, której prawdziwego celu nie ujawniono nawet jemu. Dyplomatyczny paszport nie chroni go przed siarczystym mrozem i równie chłodnym przyjęciem ze strony sowieckich władz.

Ocalić jeńców! to zapis dramatycznej, nierównej walki o wielką stawkę. Zmagań samotnego człowieka z totalitarnym komunistycznym reżimem, jego tajną policją i wszechobecną paranoją. Zmagań z bezwzględnością zachodnich polityków usiłujących jeszcze „kupić” Stalina – za cenę życia niewinnych ludzi. Zmagań, które wymagały sprytu, odwagi i determinacji, przede wszystkim jednak odwołania się do tego, co najważniejsze w człowieku. By inni mogli przeżyć i by świat był choć odrobinę lepszy. Po prostu.

Ocalić jeńców! Tajna misja amerykańskiego pilota w okupowanej przez Sowietów Polsce
Numer ISBN

978-83-7818-862-9

Wymiary

150x225

Gatunek

Historia powszechna

Oprawa

7

Liczba stron

368

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d466c9w
d466c9w
d466c9w