Trwa ładowanie...
d3ldskg
12-08-2015 00:00

Obciążeni. „Eutanazja” w nazistowskich Niemczech

książka
Oceń jako pierwszy:
d3ldskg
Obciążeni. „Eutanazja” w nazistowskich Niemczech
Tytuł oryginalny

Die Belasteten. "Euthanasie" 1939 - 1945. Eine Gesellschaftsgeschichte

Rok wydania
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Zaczęło się przy Tiergartenstrasse 4 w Berlinie, skąd kierowano zbrodnią, nazwaną później od tego adresu akcją T4. Od stycznia 1940 roku do sierpnia 1941 zamordowano ponad siedemdziesiąt tysięcy osób upośledzonych psychicznie. Łatwość, z jaką zrealizowano to przedsięwzięcie, zaskoczyła nawet organizatorów akcji.

W latach 1939–1945 zabito w sumie około dwustu tysięcy Niemców. Sprawcy tych morderstw nazywali je „eutanazją”. Ofiary ginęły w komorach gazowych, były rozstrzeliwane, głodzone lub trute. Zabójcami byli naukowcy, lekarze, pielęgniarze, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, policja, pracownicy instytucji ochrony zdrowia i pracy. Działali wpół jawnie, ale w centrum społeczeństwa. Ofiary były bezbronne.

Wielu Niemców popierało zabijanie „darmozjadów”. Tylko nieliczni je potępiali, inni w najlepszym wypadku milczeli. Dopiero dzisiaj, po prawie siedemdziesięciu latach, z zapomnienia wyłaniają się ci, którzy musieli umrzeć, ponieważ ktoś określił ich życie jako „bezwartościowe”.

Powstanie tej książki poprzedziły wieloletnie badania zapoczątkowane w 1981 roku. Niektóre źródła autor odkrywał lub opracowywał jako pierwszy. O swojej pracy w tamtym okresie mówi, że wymagała „dużego samozaparcia i zdolności detektywistycznych”. Okoliczności, w jakich książka powstawała, trudności z dotarciem do źródeł i przeszkody, także ze strony niemieckiego środowiska historyków i politologów, również zasługują na uwagę czytelnika.

Obciążeni. „Eutanazja” w nazistowskich Niemczech
Numer ISBN

978-83-8049-150-2

Wymiary

150x230

Gatunek

Historia powszechna

Oprawa

6

Liczba stron

328

d3ldskg

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ldskg
d3ldskg
d3ldskg