Trwa ładowanie...
d1s11gt
15 kwietnia 2010, 00:00

Obalanie idoli

książka
Oceń jako pierwszy:
d1s11gt
Obalanie idoli
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Krzysztof Kłopotowski, krytyk filmowy i publicysta, traktuje kino nie tyle jako sztukę, ile narzędzie przyrostu świadomości prywatnej i zbiorowej. Pisze, co myśli, nie owija w bawełnę wrażliwości. Chyba jako jeden z niewielu ma odwage o polskim kinie powiedzieć głośno to co wielu myśli, a niewielu zaledwie szczepcze.

W jednym z rozdziałów czytamy:

"Sytuacja polskiej kinematografii przypomina Unię Wolności niedługo przed upadkiem. Jest to podobne środowisko o podobnym sposobie myślenia. Zasłużeni w walce z komuną przywódcy UW nie chcieli przeprowadzić zmiany pokolenia u steru mając się za ludzi nie do zastąpienia. W rezultacie władza wyciekła im z rąk razem z młodzieżą tudzież wyborcami. Baronowie Unii ustąpili pola dopiero na ruinach partii, gdy nie mieli już czego się tam trzymać. Czy to ma być także los polskiego kina?". Można by pomyśleć, ze takie porównanie jest zbyt ostre, nie na miejscu. Ale z drugiej strony, jak się z nim nie zgodzić?

Każdego roku powstaje w naszym kraju kilka świetnych filmów, wspaniale przyjmowanych przez widzów - nawet tych najbardziej wymagających, a kiedy przychodzi czas wielkich światowych festiwali filmowych, reprezentują nasz kraj rodzime "superprodukcje", które albo przegrywaja w przedbiegach, albo pozostają cieniu naprawdę ciekawych obrazów.

Wówczas właśnie pojawia się pytanie - co się dzieje z polskim kinem? I jedyna odpowiedź jaka się pojawia to: pieniądze.

Pieniądze, o które walczyć muszą młodzi, zdolni filmowcy. Ale czy tylko o pieniądze chodzi? O tym, że nie tylko o nie, pisze właśnie Krzysztof Kłopotowski.

Jego odpowiedź na to pytanie jest bolesna, bo prawdziwa. Przez to często spotyka się z niechęcią, ale, jak sam twierdzi, nie musi być lubiany - woli być słuchany. Jednak książka Kłopotowskiego to nie tylko krytyka rodzimego kina.

To przede wszystkim rozważania na temat kina w ogóle - jego miejsca i roli w kulturze, w naszym życiu, w budowaniu naszej świadomości, relacji z otoczeniem. Zebrane w książce, lekko przeredagowane teksty ukazały się w "Filmie", "Rzeczpospolitej", jeden w "Kinie". Jeden, o "Pasji", został odrzucony. Dwa teksty w "Dodatku" streszczają hollywoodzkie podejście amerykańskich autorów do kina. Mogą pomóc we wzmocnieniu dyscypliny narracyjnej naszych scenariuszy.

Autor dedykuje książkę trzynastu filmowcom młodszego pokolenia. Bo jak wierzy to oni, i ci, którzy dopiero się pojawią, zmodernizują polską świadomość.

Niżej przytoczone wypowiedzi osób znających poglądy autora, są tylko dowodem na to, że słowa w niej zawarte mogą się nie podobać, ale troszcząc się o przyszly los kinematografii nie można ich też przemilczeć.

"Kolejne paszkwile Krzysztofa Kłopotowskiego na >>baronów<< polskiego kina czytałem ze zdumieniem i niesmakiem.

Obalanie idoli
Numer ISBN

83-7163-391-2

Gatunek

Film

Oprawa

1

Liczba stron

318

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s11gt
d1s11gt
d1s11gt
d1s11gt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj