Trwa ładowanie...
dgu08q9
15 kwietnia 2010, 00:00

O tym, co najważniejsze, czyli zakonnik o seksie, biznesmen o łapówkach, a aktorka o alkoholizmie

książka
Oceń jako pierwszy:
dgu08q9
O tym, co najważniejsze, czyli zakonnik o seksie, biznesmen o łapówkach, a aktorka o alkoholizmie
Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
Inne
Źródło: Inne

O seksie, erotyce i życiu w celibacie mówi w niej dominikanin, ojciec Mirosław Pilśniak, zaś o sile mediów i o tym, kto stara się wywrzeć wpływ na dziennikarzy telewizji publicznej opowiada Kamil Durczok, współautor „Wiadomości”. Z kolei założyciel firmy Optimus i tegoroczny laureat nagrody Kisiela – Roman Kluska ujawnia szczegóły swojej walki z korupcją i składanych mu propozycji „nie do odrzucenia”.

„O tym, co najważniejsze” zawiera też wstrząsające wyznania aktorek: Stanisławy Celińskiej, na temat uzależnienia alkoholowego; Ewy Błaszczyk, o walce o zdrowie córki; a także Hanki Bielickiej, o trudnościach ze znalezieniem radości w codziennym życiu. Marek Kotański ujawnia m.in. kulisy odnalezienia podsłuchu w swoim gabinecie, Mieczysław Szcześniak zdradza okoliczności, w jakich pozbawiono go pracy, natomiast Lech Wałęsa – co stało się z pieniędzmi, jakie otrzymał z zagranicy w 1990 r. Nie brak też zabawnych i zaskakujących zwierzeń – ks. Jana Twardowskiego, o problemach szkolnych; Renaty Mauer-Różańskiej, o „ustrzeleniu” męża; oraz Guy Gilberta, paryskiego duszpasterza przestępców, o tym jak pięścią „błogosławi” swoich podopiecznych.

Te bardzo urozmaicone i z pozoru odmienne rozmowy mają jednak wspólny mianownik. Podstawą całości są dwa hasła – szczęście i sens życia, poszukiwane wśród kilkunastu omawianych zagadnień. – Przed opracowaniem listy tematów i doborem rozmówców postanowiliśmy zasięgnąć opinii demokratycznie – wsłuchaliśmy się w vox populi – napisali we wstępie Marcin i Michał Zatykowie, autorzy książki, na co dzień dziennikarze. – Tych bliższych i tych dalszych zarzuciliśmy pytaniami o to, co prowadzi do szczęścia, co nadaje sens ich codziennym zmaganiom, co dla nich najważniejsze. Jedni powiedzieli: „nadzieja, miłość, przyjaźń i wiara”, inni dodali: „radość i mądrość”. Ktoś rzucił jeszcze coś o pięknie, pieniądzach i władzy. – I nie zapomnij o seksie – dodał ktoś z przekąsem... Rozmaicie i w dodatku tak niejasno...”

W „rozjaśnianiu” wątpliwych kwestii pomagają autorom m.in. także Hanna Gronkiewicz-Waltz, Anita Lipnicka, brytyjski muzyk Sal Solo oraz piłkarski mistrz świata Brazylijczyk Edmilson. Rozmowy przybierają czasem formę zaciętej dyskusji, często są spokojną rozmową, niekiedy po prostu opowieścią o życiu.

„O tym, co najważniejsze” nie jest jednak kodeksem „jedynie słusznych” postaw, ani poradnikiem dla poszukujących szczęścia; i jak piszą autorzy, lepiej żeby książka nie została odczytana w taki sposób. Mimo to jednak, jest ona zbiorem ciekawych, czasem kontrowersyjnych opinii, i jednego można być pewnym – czytelnik pozna inne oblicze bohaterów książki; odmienne od tego, jakie wykreowały media; oblicze bardziej prawdziwe.

O tym, co najważniejsze, czyli zakonnik o seksie, biznesmen o łapówkach, a aktorka o alkoholizmie
Numer ISBN

83-920183-0-3

Wymiary

145x205

Gatunek

Publicystyka i felietony

Oprawa

1

Liczba stron

205

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9
dgu08q9
dgu08q9
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj