Trwa ładowanie...
d4opcdz
31-08-2014 00:00

O maszynach 1. Wiek XVII a filozofia techniki

książka
Oceń jako pierwszy:
d4opcdz
O maszynach 1. Wiek XVII a filozofia techniki
Rok wydania
Autorzy
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Maszyny są czymś więcej niż tylko jednym z potencjalnych zagadnień, którymi może zająć się filozofia. Książka w oryginalny sposób zgłębia filozoficzny wymiar procesu maszynizacji i automatyzacji życia, który począwszy od XVII wieku na stałe zmienił nie tylko nasz sposób myślenia o świecie, lecz także samo nasze myślenie.

To u Kartezjusza, Newtona i Hobbesa znajdujemy pierwsze teorie maszyn – maszyny racjonalnej, maszyny matematycznej i maszyny medialnej – które wyznaczyły nowoczesną refleksję nad psychiką, przyrodą i społeczeństwem. W tym samym wieku XVII znajdujemy również inny możliwy paradygmat dla filozofii techniki: w systemach Spinozy i Leibniza.

Książka Falkowskiego daje czytelnikowi poręczne narzędzie do analizy związków między procesami technicznymi, regulacjami społecznymi i strukturami myślenia. Maszyna bowiem jest nie tylko pojęciem, które wymaga filozoficznej analizy – pojęcia same są swego rodzaju maszynami.

Praca łączy w sobie filozoficzny namysł nad techniką z historią techniki.

W części historycznej, stanowiącej główną część publikacji, autor zajmuje się XVII-wieczną teorią maszyn. Wiek ten jest o tyle istotny, o ile w tym samym czasie powstaje rachunek różniczkowy i pierwsza refleksja nad możliwością maszynowego myślenia.

W części filozoficznej, która przeplata się z częścią historyczną, autor odwołuje się do współczesnej filozofii techniki, by zarówno zinterpretować XVII-wieczną filozofię techniki, jak i wyznaczyć horyzont współczesnego namysłu nad techniką.

Książka jest przewidziana jako pierwszy tom 2-tomowej rozprawy na temat filozofii i historii techniki.

O maszynach 1. Wiek XVII a filozofia techniki
Numer ISBN

978-83-01-17959-5

Wymiary

145x205

Gatunek

Historia powszechna,Technika i mechanika

Oprawa

1

Liczba stron

188

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4opcdz
d4opcdz
d4opcdz
d4opcdz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj