Trwa ładowanie...
d1vzcyb
15 kwietnia 2010, 00:00

O co chodzi w historii?

książka
Oceń jako pierwszy:
d1vzcyb
O co chodzi w historii?
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Zbiór artykułów prof. Marcina Kuli, wcześniej publikowanych lub takich, które mają być wkrótce opublikowane. Autor zajmuje stanowisko w debacie o tym, czym historia jest, a czym winna być. Jego zdaniem myślenie o dyscyplinie historycznej nie idzie obecnie w Polsce w dobrym kierunku, co ilustruje chociażby instrumentalne podejście do historii i związane z nim oczekiwania od niej spełnienia funkcji, które ona oczywiście zawsze spełniała - jak np. wystąpienia w roli zwornika społeczeństwa i narzędzia jego dowartościowania, budowania pozycji narodu w oczach innych, także uczczenia zmarłych.

Wskazuje także, że nauka historyczna zamiast iść w kierunku historiografii analitycznej i prowadzącej, we współpracy z innymi naukami społecznymi, do wniosków, jakie można uznać za naukowe, zajmuje się np. ożywianiem dawnego sporu między szkołą warszawską, a szkołą krakowską, czy też dyskusją, czy historia Polski ma być przedstawiana w jasnych, czy w ciemnych barwach. Jego zdaniem historia winna być analityczna, porównawcza, zwiększająca wiedzę o mechanizmach życia społecznego i możliwości uogólnień naukowych.

O co chodzi w historii?
Numer ISBN

978-83-235-0472-6

Wymiary

165x235

Gatunek

Historia powszechna

Oprawa

1

Liczba stron

320

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzcyb
d1vzcyb
d1vzcyb
d1vzcyb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj