Baśń, jeden z najważniejszych gatunków epiki ludowej - stała się przedmiotem rozpoczętej w poniedziałek w Szczecinie konferencji naukowej "Dziecko i baśnie świata".
"Szczecin, który jest swoistym tekstem kultury zapisanym w wielu językach, po raz kolejny stanie się stolicą baśni" - mówiła dr hab. prof. Uniwersytetu Szczecińskiego (US) Urszula Chęcińska, organizatorka konferencji. Przypomniała, że to miasto w 1844 roku odwiedził sam Hans Christian Andersen , który ma w Szczecinie swoją własną ulicę. "Baśniowy świat wpływa na pozyskiwanie dojrzalszej świadomości" - dodaje prof. Chęcińska.
Uczestnicy konferencji, w tym pedagodzy, psycholodzy, antropolodzy, filozofowie i literaturoznawcy, będą m.in. dyskutować o wędrówkach w baśni, o baśniowych archetypach, o transgresji baśniowego dzieciństwa, ocenie bajek dla dorosłych.
Do Szczecina przyjechali naukowcy z uniwersytetów, m.in. Warszawskiego, Wrocławskiego, Gdańskiego, Rzeszowskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu w Białymstoku i w Szczecinie oraz pracownicy naukowi Muzeum Narodowego.
Szczególną częścią konferencji będzie otwarte dla szczecinian spotkanie w dzień św. Mikołaja poświęcone transformacji bajek i baśni z Nowej Gwinei, Sudanu Południowego, Republiki Karelii i położonej w azjatyckiej części Rosji, syberyjskiej Buriacji. Także motywy bajek hausańskich, teatralne inklinacje społeczności Bamana w Bali będą przedmiotem dyskusji i debat.
Specjalnym gościem baśniowej konferencji będzie prof. Joanna Papuzińska , pedagog, krytyk literacki i pisarka, która w Szczecinie promować będzie swoją nową książkę pt. "Opowieść".
Organizatorami konferencji "Dziecko i baśnie świata" są m.in. Katedra Wczesnej Edukacji Instytutu Pedagogiki US i Biuro Promocji i Informacji US. Konferencja potrwa do wtorku.
Według słownika terminów literackich treść baśni, jako epickiego gatunku literatury ludowej, jest związana z wierzeniami magicznymi, występują w niej siły i zjawiska nadprzyrodzone, bohaterowie swobodnie przekraczają granice światów: realnego i fantastycznego. Czas i miejsce w baśni są nieokreślone - historie dzieją się "dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami".
W baśni pojawiają się pewne stałe wątki, jak wędrówka bohatera w poszukiwaniu cudownego leku, wody życia, cudowne przeniesienie w inne miejsce, przeszkody do pokonania. W baśniach znalazły wyraz dawne wierzenia i pewien system zasad moralnych, a także wiara w silne oddziaływanie sił nadprzyrodzonych. Moralność baśni zbliża się do prostych, surowych norm ludowych.
Zasadniczy zestaw wątków baśniowych ukształtował się w średniowieczu, gdy elementy antyczne połączyły się z tradycją arabską (baśnie z cyklu "Tysiąca i jednej nocy") oraz ludową. Najbardziej znane w Europie zbiory baśni opracowali: Ch. Perrault , bracia J. i W. Grimm oraz H. Ch. Andersen .