Trwa ładowanie...
murakami
23-04-2010 13:40

Nowy Murakami już w księgarniach

Nowy Murakami już w księgarniachŹródło: Inne
dfsin7b
dfsin7b

Dziś na polski rynek trafiła najnowsza książka Haruki Murakamiego Po zmierzchu .

Powieść napisana jest w całości w czasie teraźniejszym, żywo przypomina scenariusz filmowy. Autor opisuje wydarzenia zachodzące w różnych miejscach i środowiskach Tokio: odwiedzamy nocne restauracje, love hotel, dom na przedmieściach, podziemia wieżowca, w których odbywa się próba zespołu jazzowego, bary.

Wśród bohaterów znajdziemy studentkę z dobrej rodziny, chińską prostytutkę i gangstera, studenta grającego na puzonie, byłą zawodniczkę kobiecych zapasów, dziewczynę uciekającą przed zemstą mafii i pracującego nocami tajemniczego informatyka. Oczywiście nie brak także kotów i wron.

dfsin7b

Powieść składa się z krótkich rozdziałów - każdy zaczyna się obrazkiem zegara wskazującego aktualny czas. Akcja przenosi się z miejsca na miejsce, od bohatera do bohatera, a pod koniec wszystkie wątki łączą się tylko po to, by od razu znowu się rozdzielić, brak tu definitywnych rozwiązań i zakończeń. Obok elementów powieści sensacyjnej są typowe dla Murakamiego opisy drobnych, z pozoru nieważnych szczegółów, świetne dialogi, elementy realizmu magicznego i rozważania nad znaczeniem rzeczywistości i poszukiwaniem tożsamości. Całość przesycona jest atmosferą tajemniczości, momentami grozy, choć są też lżejsze i dowcipne sceny. Prawie każdej scenie towarzyszy muzyka.

– Muzyka jest nieodłączną częścią mojego życia. Kiedy piszę, muzyka naturalnie wkrada się do opisywanego świata (tak jak i koty zresztą). Podczas pracy nad powieścią Po zmierzchu miałem w głowie melodię Curtisa Fullera „Five Spot After Dark”. W moim przypadku muzyka zawsze stymuluje wyobraźnię. Kiedy tworzę, przeważnie towarzyszy mi cicho sącząca się muzyka kameralna Bacha, Telemanna, bądź podobna – mówi pisarz.

– Wydaje mi się, że ludzie, którzy dzielą moje marzenia i sny, umieją cieszyć się lekturą moich książek. To cudowne. Powiedziałbym ponadto, że mity stanowią pewnego rodzaju zbiorniki z historiami, a jeśli i ja mogę służyć właśnie za taki zbiornik, nawet całkiem mały, to jestem bardzo szczęśliwy – mówi autor zapytany, co sprawia, że jego twórczość jest tak dobrze odbierana także poza Japonią.
Żona pisarza uważa powieść Po zmierzchu za najlepszy utwór Harukiego Murakamiego .

Haruki Murakami zdobył wszystkie nagrody literackie w Japonii, w tym najważniejszą z nich – Yomiuri. Ostatnio otrzymał dwie nagrody: 2006 World Fantasy Award oraz, w październiku 2006 roku w Pradze, prestiżową nagrodę Franza Kafki.

dfsin7b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfsin7b