Czytelnie, sala komputerowa i magazyn dla zbiorów znajdą się w nowym budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, który zostanie wybudowany do 2012 roku - poinformował w dyrektor placówki Wojciech Spaleniak.
Biblioteka otrzymała 42 mln zł dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej w konkursie Kultura i dziedzictwo kulturowe. Cała inwestycja kosztować ma 106 mln zł. 64 mln pochodzić będzie z budżetu miasta Poznania.
Projekt najstarszej - z istniejących obecnie w kraju placówek użyteczności publicznej - Biblioteki Raczyńskich - znalazł się na pierwszym miejscu wśród 28 zakwalifikowanych do dofinansowania przez Ministerstwo Kultury.
- Jest to mój osobisty sukces. Nie można odwoływać się tylko do świetności biblioteki i jej bogatej historii. By podtrzymywać tę świetność, niezbędna jest modernizacja obiektu i poprawa form użyteczności instytucji - powiedział dyrektor Spaleniak.
Obecna biblioteka posiada 40 tys. książek przechowywanych w magazynach zastępczych, poza murami głównego gmachu. Nowy budynek w dużej mierze umożliwi zgromadzenie zbioru w jednym miejscu. Ułatwi to korzystanie ze zbiorów. Gmach będzie całkowicie przystosowany dla potrzeb ludzi niepełnosprawnych.
Początek budowy planowany jest na przełom 2009/2010 roku, zakończenie najpóźniej na początek 2012 roku. W nowym gmachu będzie prawie 12 tys. m kw. powierzchni użytkowej.
Bibliotekę ufundował hrabia Edward Raczyński, a została otwarta 5 maja 1829 roku. Początkowo księgozbiór liczył około 13 tys. książek. W pierwszych zbiorach biblioteki znalazły się zbiory rodzinne Raczyńskich. Żona Edwarda Raczyńskiego, Konstancja, ofiarowała na otwarcie biblioteki ponad 1500 książek, a w 1835 r. przekazała zakupione od Juliana Ursyna Niemcewicza fragmenty prywatnej biblioteki pisarza, w skład której wchodziło m.in. wiele cennych rękopisów, starodruków i atlasów z XV-XVIII wieku.
W styczniu 1945 roku podczas walk o Poznań biblioteka została zniszczona, spłonęło około 180 tys. woluminów.
Obecnie w zbiorach biblioteki, prócz tradycyjnych książek, znajdują się płyty analogowe, kompaktowe, kasety magnetofonowe z archiwalnymi nagraniami muzyki poważnej i rozrywkowej, tzw. książki mówione dla niewidomych, a także książki pisane alfabetem Braille'a.
Najstarsze pozycje księgozbioru pochodzą z XIII w. Wśród pereł piśmiennictwa w Bibliotece Raczyńskich znajdują się m.in.: XIII-wieczny rękopis pergaminowy z klasztoru cystersów w Paradyżu, listy królów polskich do rodziny Radziwiłłów z XVI i XVII w. i jedyny zachowany egzemplarz - unikat w skali światowej - kancjonału husyckiego z 1541 r. drukowanego w Pradze u Jana Roha.