Trwa ładowanie...
kraków
23 kwietnia 2010, 13:54

Nowości wydawnicze na XIII Targi Książki w Krakowie

Nowości wydawnicze na XIII Targi Książki w KrakowieŹródło: Inne
d1vzcyb
d1vzcyb

* Nieznane przygody Mikołajka , Wroniec - baśń Jacka Dukaja o stanie wojennym, Fotoplastikon - nowa powieść Jacka Dehnela , dwie nowe powieści o współczesnych Indiach, nieznane dotąd zapiski Magdaleny Samozwaniec , Szaleństwo katalogowania Umberto Eco - to niektóre nowości przygotowane przez wydawców na rozpoczynające się w czwartek XIII Targi Książki w Krakowie.*

Nieznane przygody Mikołajka (Znak) to dziesięć nieznanych dotąd historyjek Rene Goscinnego z ilustracjami Jean-Jacques'a Sempe . Córka pisarza - Anne - odnalazła je po latach w papierach ojca. Anne Goscinny spotka się z polskimi czytelnikami podczas krakowskich targów na stoisku wydawnictwa Znak.

Targowym rarytasem może okazać się Wroniec Jacka Dukaja (Wydawnictwo Literackie), opowieść cenionego współczesnego polskiego pisarza science-fiction o stanie wojennym widzianym oczami dziecka. Książka trafi do księgarń dopiero 12 listopada, wcześniej będzie dostępna tylko na krakowskich targach.

o raz pierwszy Polskę odwiedzi kanadyjski pisarz Michael O'Brien, który na krakowskich targach będzie promował swoją powieść Dom Sofii o chłopcu z warszawskiego getta, który znajduje schronienie u starego antykwariusza. O'Brien uchodzi za pisarza o prawicowych sympatiach, nieprzejednanego wroga poprawności politycznej, feminizmu oraz liberalnych teorii społecznych. Nakładem Znaku w najbliższych dniach ukaże się jego powieść Dziennik zarazy - o ojcu, któremu władze chcą odebrać dzieci w imię ich harmonijnego rozwoju.

d1vzcyb

Fotoplastikon (WAB), najnowsza książka Jacka Dehnela , to zbiór stu miniatur prozatorskich towarzyszących starym fotografiom, wygrzebanym przez autora na pchlich targach i w antykwariatach. Anonimowe twarze, dziwaczne przedmioty, niezidentyfikowane krajobrazy stają się dla Dehnela inspiracją do snucia na pół realnych, na pół fantastycznych historii.

Wydarzeniem może się okazać premiera książki Z pamiętnika niemłodej już mężatki . Są to po raz pierwszy wydane nieznane dotąd zapiski Magdaleny Samozwaniec, odnalezione przypadkiem po kilkudziesięciu latach od jej śmierci. Siostra Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej , córka Wojciecha Kossaka pisze o Krakowie z ubiegłego stulecia, gdzie największą atrakcją były uroczyste pogrzeby, po Plantach spacerował Boy-Żeleński , a bale u Tarnowskich stanowiły o towarzyskim być albo nie być młodych panien. Nie brak też anegdotek rodzinnych. Książkę opublikowało wydawnictwo WAB.

Ogromnym powodzeniem wśród czytelników cieszyły się dwie książki Umberto Eco o historii sztuki wydane z wieloma ilustracjami w albumowej formie - Historia piękna i Historia brzydoty . Właśnie ukazała się trzecia część tej serii - Szaleństwo katalogowania (Rebis), w której autor Imienia róży przedstawia historię fenomenu tworzenia katalogów - od spisu okrętów greckich w Iliadzie , przez średniowieczne bestiaria, po spisy i zestawienia internetowe.

Aktor (WL) to wywiad-rzeka z Wojciechem Pszoniakiem , który odpowiadając na pytania Michała Komara cofa się aż do swych lwowskich korzeni.

Opowiada o dzieciństwie, młodości i pierwszych poważnych decyzjach, które skierowały go ku sztuce. Pszoniak odsłania przed czytelnikiem kulisy największych wyzwań, z jakimi przyszło mu się zmierzyć, ujawnia swoje spostrzeżenia związane z grą na scenach polskiej i francuskiej, opowiada o pracy z wielkimi reżyserami takimi jak Konrad Swinarski i Andrzej Wajda.

d1vzcyb

Inną targową nowością jest korespondencja Tadeusza Różewicza oraz Zofii i Jerzego Nowosielskich (WL). Zbiór listów z lat 1963-2002, z których większość napisał Różewicz, odsłania codzienność poety, który słynie z chronienia swojej prywatności.

Prószyński i S-ka proponuje jako targową nowość dwie powieści współczesnych pisarzy hinduskich, którzy odnieśli sukces na Zachodzie. Vikas Swarup to autor scenariusza do filmu „Slumdog. Milioner z ulicy”, który w tym roku zdobył cztery Złote Globy i cztery Oscary. Jego nowa powieść pt. Sześcioro podejrzanych pokazuje, że hierarchia społeczna i kastowa istnieje nawet w świecie przestępców. Druga hinduska powieść to Między zabójstwami Aravinda Adiga , który za swoją poprzednią powieść Biały Tygrys otrzymał rok temu Bookera. Tym razem Adiga przedstawia obraz indyjskiego miasta, a zarazem portret zbiorowy Hindusów w okresie zachodzących w kraju zmian.

* Ravensbrueck. O Milenie Jesenskiej to najnowsza książka Steve'a Sama-Sandberga , znanego polskim czytelnikom z biografii Ulrike Meinhof zatytułowanej Teresa .* Bohaterka jego najnowszej książki - Milena Jesenska - znana jest jako przyjaciółka i tłumaczka Fanza Kafki , adresatka Listów do Mileny zaliczanych do najpiękniejszych listów miłosnych w historii literatury. Książka Steva Sem-Sandberga ukazuje życie Jesenskiej, od dzieciństwa i młodości w Pradze przełomu wieków, poprzez jej relacje z Kafką , pracę dziennikarki, do ostatnich lat w obozie koncentracyjnym w Ravensbrueck, gdzie umarła. Książkę opublikowało wydawnictwo Czarne.

d1vzcyb

Nowością jest też Serce narodu koło przystanku Włodzimierza Nowaka (Czarne), opowieść o Polsce B, wypchniętej poza nawias rozwijającego się kapitalizmu. Reportaże składające się na ten zbiór prezentują najbardziej palące kwestie: upadające PGR-y, zamykane kopalnie, wejście do Unii Europejskiej. Włodzimierz Nowak zajmuje się często historiami z pierwszych stron gazet, jak samobójstwa nastolatków czy konflikt miasta Oświęcim z Muzeum Auschwitz-Birkenau, ale jedzie też w zapalne miejsca, gdy nie ma już kamer i medialny hałas cichnie.

Wydawnictwo Sic! zaprezentuje na krakowskich targach dwie książki z nowej serii Wielcy pisarze w nowych przekładach.Będzie to Ojciec Sergiusz Lwa Tołstoja w przekładzie i z komentarzami Ryszarda Przybylskiego oraz Trzy baśnie Gustave'a Flauberta w tłumaczeniu Renaty Lis i Jarosława Marka Rymkiewicza.

Nowościami targowymi są też książki: Świat diabła - felietony Wiktora Jerofiejewa , jednego z najbardziej cenionych w Polsce rosyjskich pisarzy współczesnych (Czytelnik), Podróż w świat - pierwsze polskie wydanie powieściowego debiutu Virginii Woolf z 1915 roku (Prószyński i S-ka) oraz Moja siostra, moja miłość - najnowsza powieść Joyce Carol Oates (Rebis).

d1vzcyb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzcyb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj