Trwa ładowanie...

Nowości na Warszawskich Targach Książki

Nowe książki Irvinga, Pamuka, Rotha, Esterhazy'ego, Gretkowskiej i Grocholi, biografia Tomasza Stańki, nowe tomiki Kozioł i Lipskiej, pamiętnik Murakamiego – to niektóre z nowości przygotowanych na rozpoczynające się w czwartek I Warszawskie Targi Książki.

Nowości na Warszawskich Targach KsiążkiŹródło: Książki WP
d1mnoc9
d1mnoc9

Nowe książki Irvinga , Pamuka , Rotha , Esterhazy'ego , Grocholi , biografia Tomasza Stańki, nowe tomiki Kozioł i Lipskiej , pamiętnik Murakamiego – to niektóre z nowości przygotowanych na rozpoczynające się w czwartek I Warszawskie Targi Książki.

W tym roku warszawiaków czekają aż dwa kolejne majowe weekendy z książkami w Pałacu Kultury i Nauki. Od czwartku do niedzieli odbywać się tam będą I Warszawskie Targi Książki (WTK), a w dniach 20-23 maja - 55. Międzynarodowe Targi Książki (MTK). Konkurencyjne wobec siebie imprezy podzieliły polski rynek wydawniczy. Na WTK swoją ofertę przedstawi 312 wydawnictw m.in. Prószyński i S-ka, Bellona, Muza, Świat Książki, Rebis, Wydawnictwo Literackie, Zysk, Yale University Press, Oxford University Press.

Wśród targowych nowości znalazła się najnowsza powieść Johna Irvinga pt. Ostatnia noc w Twisted River uznana za książkę roku 2009 przez m.in. „Financial Times”. Akcja rozpoczyna się w New Hamppshire w roku 1954. Bohaterowie powieści - ojciec i syn - podróżują po USA w poszukiwaniu tożsamości i swojego miejsca w czasach wielkich przemian. Polski przekład powieści publikuje wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Wydawnictwo Literackie proponuje najnowszą powieść Orhana Pamuka pt. Muzeum niewinności , pierwsza powieść tego pisarza napisana po przyznaniu mu Literackiej Nagrody Nobla. To opowieść o zakazanej miłości w melancholijnej scenerii Stambułu lat 70.

d1mnoc9

Niesztuka (Czytelnik) to nowa powieść węgierskiego pisarza Petera Esterhazy'ego . Pisarz znany polskim czytelnikom z książek o swoim ojcu ( Harmonia caelestis i Wydanie poprawione ) tym razem pisze o swojej matce. To samo wydawnictwo opublikowało niedawno Przeciwżycie Philipa Rotha , w której autor stara się odpowiedzieć na jedno z podstawowych pytań w całej swojej twórczości – o sytuację Żyda we współczesnym świecie. Bohaterem podzielonej na cztery rozdziały powieści jest Nathan Zuckerman, bohater wielu poprzednich utworów Rotha.

PIW wydał właśnie Monologi Claudio Magrisa , jednego z najbardziej cenionych włoskich pisarzy współczesnych. Monologi to zbiór niewielkich opowiadań, w których powraca motyw podróży w przestrzeni i czasie znany z poprzednich książek tego pisarza.

Muza wydała w ostatnich dniach O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu jednego z najpopularniejszych pisarzy współczesnych Haruki Murakamiego . W roku 1982, kiedy Murakami sprzedał jazzowy bar i poświęcił się pisaniu, chcąc utrzymać się w formie, zaczął biegać. Po roku treningów przebiegł samodzielnie z Aten do Maratonu. Od tamtej pory zaliczył dziesiątki maratonów i kilka triatlonów, pisząc między wyczynami kilkanaście cieszących się ogromnym uznaniem książek. W O czym mówię rozważa wpływ biegania na swoje życie i przede wszystkim na pisarstwo.

Targową nowością będzie też zbiór ostatnich opowiadań zmarłego w zeszłym roku amerykańskiego pisarza Johna Updike'a zatytułowany Łzy mojego ojca i inne opowiadania (Rebis). Pożegnalny zbiór opowiadań Updike'a odzwierciedla amerykańskie doświadczenie - od Wielkiego Kryzysu po dramat 11 września. W większości tych utworów autor porusza tematy jeszcze niedawno uznawane w literaturze za tabu - starość i śmierć, a bohaterami czyni tych, którzy dawno przekroczyli smugę cienia. Jeżdżą na spotkania klasowe po latach, borykają się z samotnością, nawiązują kontakty z młodzieńczymi miłościami, dopuszczają się zdrady lub tylko ją rozważają, podróżują po świecie albo wracają wspomnieniami do dzieciństwa. Wyjątkowe miejsce wśród nich zajmuje utwór Różne odmiany doświadczenia religijnego - komentarz autora do wydarzeń z 11 września 2001 roku.

d1mnoc9

Wydawnictwo Literackie przygotowało wywiad-rzekę z Tomaszem Stańką przeprowadzony przez Rafała Księżyka. W książce zatytułowanej Desperado! Stańko opowiada o początkach polskiego jazzu, koncertach i sesjach nagraniowych, muzykach, z którymi miał okazję współpracować. Rozmowa jest bardzo osobista i dotyczy także doświadczeń muzyka z alkoholem i narkotykami. Dopełnieniem opowieści o muzyce i życiu są liczne, często niepublikowane wcześniej, fotografie.

Najnowsza książka Katarzyny Grocholi to autobiografia.Autorka największych polskich bestsellerów ostatniego 20-lecia, m.in. Nigdy w życiu! , pisze tym razem o samej sobie, opowiada o dzieciństwie, miłościach i rozstaniach, samotnym wychowywaniu córki, samodzielnej budowie domu, ukochanych zwierzakach i sukcesie wydawniczym. „Każde zdarzenie, o którym piszę, miało miejsce. Każda osoba, o której piszę, istniała naprawdę. To jest moje życie” - pisze Grochola. Książkę zatytułowaną Zielone drzwi opublikowało Wydawnictwo Literackie.

Świat Książki proponuje powieść Ku słońcu Ingi Iwasiów .

d1mnoc9

Targowymi nowościami będą też dwa nowe tomiki poetyckie - Horrendum Urszuli Kozioł oraz Pogłos Ewy Lipskiej (oba ukażą się nakładem Wydawnictwa Literackiego). Państwowy Instytut Wydawniczy przygotował natomiast tom wspomnień o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej zatytułowany Lilka. W książce znajdują się wspomnienia m.in. Magdaleny Samozwaniec , Ireny Krzywickiej , Beaty Obertyńskiej , Jarosława Iwaszkiewicza i Antoniego Słonimskiego . Są także, odnalezione w materiałach poświęconych Magdalenie Samozwaniec , nieznane wspomnienia ostatniego męża poetki - Stefana Jerzego Jasnorzewskiego. Tom ukazuje się w przeddzień 65. rocznicy śmierci Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej , która przypada
9 lipca.

Inna nowość PIW to Meksyk przed konkwistą Justyny Olko wydana w serii ceramowskiej. Szczególnąuwagę autorka poświęca Indianom Nahua - popularnie zwanym Aztekami.* W książce znajdziemy omówienie wierzeń religijnych, rytuałów, obyczajowości, roli władcy i kobiet w społecznościach środkowego Meksyku, ale także zrytualizowanej gry w piłkę, tradycji pisma i tajników malowanych ksiąg, a nawet diety.*Dr Justyna Olko zajmuje się historią, antropologią i archeologią Ameryki Środkowej prekolumbijskiej i wczesnokolonialnej w Instytucie Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Warszawskiego. Od blisko dziesięciu lat naucza języka nahuatl (azteckiego).

Wydawnictwo Rebis promować będzie na targach książkę Obcy element Olega Zakirova, prezentującej dramatyczne losy oficera KGB w walce o wyjaśnienie zbrodni katyńskiej. Były major KGB dotarł do tajnych akt w Smoleńsku i ostatnich żyjących NKWD-ystów wykonujących ludobójczy rozkaz Stalina. Zakirov opisuje, jak z powodu sprawy katyńskiej popadł w konflikt ze zwierzchnikami z KGB, zwłaszcza po tym, jak wyniki własnych badań przekazał dziennikarzom, historykom i przedstawicielom władz polskich. Wyrzucony ze służby z orzeczeniem o niepoczytalności, szykanowany przez władze i byłych współpracowników, kilkakrotnie uniknąwszy cudem śmierci, postanowił wyemigrować do Polski.

d1mnoc9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mnoc9