Trwa ładowanie...
d4k32qk
15-04-2010 00:00

Nowa Ukraina. Nowe interpretacje

książka
Oceń jako pierwszy:
d4k32qk
Inne
Źródło: Inne

Profesor Jarosław Hrycak jest jednym z tych ukraińskich intelektualistów, którzy od lat biorą udział w debacie z polskimi kolegami. Robi to poprzez książki, dyskusje, artykuły, wywiady oraz spotkania. Jako historyk jest świetnym znawcą dziejów najnowszych Ukrainy oraz przełomu XIX i XX wieku. Jarosław Hrycak reprezentuje krytyczną szkołę historiografii ukraińskiej.

W odróżnieniu od prac historyków o nastawieniu nacjonalistycznym czy narodowym, nie ma w niej apologetyki wszystkiego, co służy rozwojowi państwa, idei czy ducha narodowego. Zarazem jednak Hrycakowi nie jest obojętna kwestia ukraińskości, języka, tożsamości narodowej, a zwłaszcza świadomości historycznej niebędącej wypadkową świadomości historycznej sąsiadów. Jednocześnie konsekwentnie opowiada się ona politycznym, a nie etnicznym rozumieniem tych - pojęć. Dostrzega także wielokulturowość społeczeństwa ukraińskiego. zwłaszcza w Galicji, i traktuje taki stan rzeczy jako element wzbogacający.

To znakomite, że polski czytelnik niewładający językiem ukraińskim ma możliwość zapoznania się z większą liczbą tekstów profesora Hrycaka. należy sobie życzyć, aby takich ludzi - gotowych do dialogu, otwartych, prawych i uczciwych, było po obu stronach Bugu i Sanu jak najwięcej.

Nowa Ukraina. Nowe interpretacje
Numer ISBN

978-83-61617-58-7

Wymiary

140x205

Gatunek

Polityka

Oprawa

1

Liczba stron

288

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4k32qk
d4k32qk
d4k32qk