Nominacje do Paszportów „Polityki”
W tegorocznej edycji nagrody tygodnika „Polityka” w kategorii literatura nominacje otrzymało trzech pisarzy: Sylwia Chutnik , Jacek Dukaj i Aleksander Kościów.
Sylwia Chutnik (ur. 1979 r.), kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies i działaczka społeczna. Prowadzi Fundację MaMa zajmującą się prawami matek. Jest członkinią Porozumienia Kobiet i przewodniczką miejską po Warszawie, oprowadzającą po autorskich trasach śladami wybitnych kobiet. Prywatnie Radykalna Gospodyni Domowa. Kieszonkowy atlas kobiet , za który zdobywa nominację, jest jej literackim debiutem.
Nominujący o Sylwii Chutnik :
„To, co zrobiła Sylwia Chutnik , jest swego rodzaju rewolucją w polskim feminizmie, który zasklepił się w lansowaniu zachodnich haseł, czy to w akademickich dyskusjach, czy w mediach, nie zwracając większej uwagi na polską rzeczywistość. Jej powieść Kieszonkowy atlas kobiet mówi o tym, co w mieście wspólne, przedstawia rzeczywistość bazaru, małe rozmówki i codzienne życie” - Anna Nasiłowska .
Jacek Dukaj (ur. 1974) zadebiutował w 1989 r. na łamach miesięcznika „Fantastyka” opowiadaniem „Złota galera”. Kolejne jego opowiadania ukazywały się w magazynie literackim „Feniks” oraz w „Nowej Fantastyce”. W 1997 r. ukazał się debiut książkowy Dukaja , powieść Xavras Wyżryn . Pisarz był dwunastokrotnie nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla. Został laureatem tej nagrody za 2000 r. za opowiadanie Katedra , następnie za Czarne oceany , Inne pieśni , Perfekcyjną niedoskonałość oraz Lód . Film animowany Tomasza Bagińskiego „Katedra”, na podstawie opowiadania Dukaja , był w 2003 r. nominowany do Oscara. Pisarz trzykrotnie otrzymał nominację do Paszportu „Polityki”. Lód , nominowany w tym roku, powstawał przez
trzy lata i rozrósł się z opowiadania do gigantycznej, ponadtysiącstronicowej sagi. Według większości krytyków to najlepsza jego powieść.
Nominujący o Jacku Dukaju :
„Za przebicie się z fandomowego getta do głównego obiegu polskiej literatury powieścią totalną. Lód to książka tak bogata we wszystko, że chciałbym nią być” - Paweł Dunin-Wąsowicz .
Aleksander Kościów (ur. 1974), kompozytor, altowiolista, pedagog, pisarz. Studiował kompozycję oraz grę na altówce na Akademii Muzycznej w Warszawie. Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich. W 2004 r. otrzymał stypendium Fundacji Fulbrighta. Od 1999 r. współpracuje z Joe Alterem, amerykańskim choreografem, dla którego zespołu Joe Alter Dance Group stworzył kilka utworów: „His... est Caritas”, „Liber Absens – IV kwartet smyczkowy”, „23:59:59” i „Sanctuary”. Od 1998 r. wykłada kontrapunkt i czytanie partytur na Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 2002 r. jest także członkiem Stowarzyszenia Laboratorium Muzyki Współczesnej oraz Akademii Fonograficznej. W 2006 r. Kościów wydał swoją pierwszą powieść Świat nura , która została uznana za jeden z lepszych debiutów roku, porównywano go z twórczością Haruki Murakamiego . Talent Kościowa potwierdza jego druga powieść – Przeproś , za którą dostaje nominację do Paszportu „Polityki”.
Nominujący o Aleksandrze Kościowie :
„Druga powieść potwierdza, że pisarz odnalazł swój własny pomysł na literaturę i konsekwentnie go realizuje. Konwencję fantastyczną stosuje Kościów w oryginalnym celu: nie by popisać się wyobraźnią, lecz próbując odtworzyć świadomość chorych i wykluczonych. Z bardzo dobrym skutkiem” - Marta Mizuro.
Ponadto zgłoszeni zostali:
Wojciech Chmielewski (za książkę Brzytwa ), Agnieszka Graff ( Rykoszetem ), Roman Honet ( Baw się ), Bożena Keff ( Utwór o Matce i Ojczyźnie ), Jerzy Franczak ( Przymierzalnia ), Jarosław Maślanek ( Haszyszopenki ), Tomasz Konatkowski ( Wilcza wyspa ), Monika Rakusa ( 39,9 ), Bohdan Sławiński ( Królowa Tiramisu ), Joanna Tokarska-Bakir ( Legendy o krwi. Antropologia przesądu ), Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki ( Piosenka o zależnościach i uzależnieniach ), Daniel Odija ( Niech to nie będzie sen ), Paweł Przywara ( Zgrzewka Pandory ), Krzysztof Varga ( Gulasz z turula ), Marcin Wroński ( Komisarz Maciejewski. Kino Wenus ), Jakub Żulczyk ( Radio Armageddon ).