Trzy książki prozatorskie, trzy tomiki wierszy i cztery tomy eseistyki wydane w zeszłym roku zostały nominowane do pierwszej edycji Nagrody Literackiej Gdynia.
Laureaci każdej kategorii, którzy zostaną wyłonieni w listopadzie, otrzymają po 50 tys. zł.
Spośród 189 nadesłanych, m.in. przez wydawnictwa, książek specjalnie powołana kapituła wybrała 10. Zgłoszone do konkursu dzieła literackie były rozpatrywane przez kapitułę w trzech kategoriach: powieść i opowiadanie, poezja oraz eseistyka.
W kategorii prozy nominowano wybór opowiadań o życiu gdańszczan Mieczysława Abramowicza Każdy przyniósł, co miał najlepszego , wybór tekstów z towarzyszącymi im zdjęciami pt. Co robi łączniczka? Dariusza Foksa i Zbigniewa Libery oraz opis środowiska homoseksualistów Lubiewo Michała Witkowskiego .
Dzieje rodzin polskich Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego , Ta chmura powraca Piotra Matywieckiego i Gdzie koniec tęczy nie dotyka ziemi Andrzeja Sosnowskiego – to tomiki nominowane przez kapitułę w kategorii poezji.
W kategorii eseistyki nominowano zbiór rozważań nad źródłami filozoficznych pytań Kwintet metafizyczny Barbary Skargi , zapis odkrywania Rosji Wołoka Mariusza Wilka , spojrzenie na Rosję przez pryzmat twórczości Dostojewskiego Trans, Dostojewski, Rosja czyli o filozofowaniu siekierą Cezarego Wodzińskiego oraz zbiór esejów o twórczości Czesława Miłosza Zamiast Marka Zaleskiego .
Jak podkreślił przedstawiciel jury prof. Piotr Śliwiński, członkowie kapituły byli dość zgodni, choć dyskusja była burzliwa.
– Nie dzielił nas pogląd, że ubiegły rok nie zaowocował nadmiarem książek wybitnych, które wpadają w pamięć, których nie sposób przeoczyć. Zarazem chcę podkreślić, że nie wynika z tego wrażenia, że książkom, które wskazaliśmy, nie należy się szacunek. Właśnie dlatego są na tej liście, że w naszych oczach stanowią wybitne osiągnięcie polskiej literatury – powiedział prof. Śliwiński.
Zaznaczył, że mimo iż regulamin pozwala na nominowanie pięciu książek w każdej kategorii, jury nie skorzystało z tej możliwości.
Pomysłodawcą nagrody, która w założeniu będzie przyznawana co roku, jest prezydent miasta Gdyni, Wojciech Szczurek. Ogłoszenie zwycięzców i uroczyste wręczenie nagród zaplanowano na listopad w Gdyni. Nagrody pieniężne ufundują miejscowe władze samorządowe. Laureaci otrzymają także pamiątkowe statuetki.