Trwa ładowanie...
d1g4we8
15-04-2010 00:00

Niezwykły przypadek doktora Jekylla i pana Hyde'a

książka
Oceń jako pierwszy:
d1g4we8
Niezwykły przypadek doktora Jekylla i pana Hyde'a
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Bohaterem Niezwykłego przypadku doktora Jekylla i pana Hyde'a (The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde) jest londyński prawnik, który bada dziwne związki między swym starym przyjacielem, doktorem Henrym Jekyllem a dziwnym mężczyzną, Edwardem Hyde'em. Doktor Jekyll, ceniony londyński lekarz, odkrywa sekret eliksiru pozwalającego zmieniać postać. Pod osłoną nocy staje się straszliwym mordercą Hyde'em. Złapany w pułapkę podwójnej osobowość popełnia samobójstwo.

Stevensona fascynowała dwoistość natury ludzkiej i postanowił pokazać ją w taki właśnie oryginalny sposób. Pomysł na książkę przyszedł mu we śnie. Po obudzeniu miał już gotowych kilka scen. Samo pisanie poszło łatwo, ale gotowy maszynopis, pod wpływem krytycznych uwag żony, pisarz spalił. Odtworzył go jednak w kilka dni później. Książka ukazała się w 1886 roku w wydaniu broszurowym, a po opublikowaniu pochlebnej recenzji w „The Times" zaczęła się sprzedawać jak świeże bułeczki. Dziś stanowi absolutną klasykę gatunku.

Dwujęzyczne, polsko-angielskie wydanie tekstu ma walor zarówno literacki, jak i edukacyjny. Czytając znakomity klasyczny tekst uczymy się nie tylko poszczególnych słów, ale całych zwrotów literackich i idiomów umieszczonych w ich środowisku naturalnym, zarówno angielskim, jak i polskim. Książka znakomicie posłuży tym, którzy znając język angielski na poziomie podstawowym, chcieliby posługiwać się nim biegle. Książka, która stała się podstawą kilkuset adaptacji radiowych, teatralnych i filmowych – tylko tych ostatnich było aż 123!

Niezwykły przypadek doktora Jekylla i pana Hyde'a
Numer ISBN

978-83-926064-7-5

Wymiary

149x220

Gatunek

Powieści i opowiadania

Oprawa

1

Liczba stron

144

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g4we8
d1g4we8
d1g4we8