Trwa ładowanie...
16 września 2014, 19:12

Nieznane oblicze Sławomira Mrożka

20 września 2014 roku o godzinie 14:00, odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy fotografii Pawła Chary –  fotografika oraz osobistego sekretarza pisarza. Fotografie, które będzie można zobaczyć na Krakowskim Przedmieściu – Skwer ks. Jana Twardowskiego, prezentują Sławomira Mrożka na pograniczu światów. Świat realny autora „Tanga” ściera się ze światem wewnętrznym, rzucając nowe światło na kontrowersyjną postać wybitnego polskiego dramaturga. Oprócz warszawskiej odsłony ekspozycja prezentowana będzie m.in. w  Krakowie, Łodzi, Paryżu, Rzymie, Berlinie.

Nieznane oblicze Sławomira MrożkaŹródło:
d1nbmm4
d1nbmm4

20 września 2014 roku o godzinie 14:00, odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy fotografii Pawła Chary – fotografika oraz osobistego sekretarza pisarza. Fotografie, które będzie można zobaczyć na Krakowskim Przedmieściu – Skwer ks. Jana Twardowskiego, prezentują Sławomira Mrożka na pograniczu światów. Świat realny autora „Tanga” ściera się ze światem wewnętrznym, rzucając nowe światło na kontrowersyjną postać wybitnego polskiego dramaturga. Oprócz warszawskiej odsłony ekspozycja prezentowana będzie m.in. w Krakowie, Łodzi, Paryżu, Rzymie, Berlinie.

Mrożek pieczołowicie chronił swoje życie prywatne. Niechętny wywiadom, zdawkowy w wypowiedziach, wycofany, momentami nieobecny, zyskał wizerunek nostalgika. Poza żoną Susaną nikt nie miał wstępu do prawdziwego świata Mistrza Sławomira. Sytuacja uległa zmianie, gdy do gabinetu twórcy zaproszony został Paweł Chara – fotografik, który pełnił rolę jego osobistego sekretarza, a także dokumentował ostatnie dwa lata życia pisarza.

Projekt: „Mrożek – życie warte jest życia” realizowany jest przez fundację noszącą imię polskiego dramaturga. Jego głównym celem jest ukazanie nowej, nieznanej twarzy Mrożka, pobudzenie dyskusji o literaturze Mistrza oraz przypomnienie wielkiego człowieka, który na trwałe zapisał się w świadomości Polaków.

Paweł Chara, założyciel i prezes zarządu fundacji, przyznaje, że głównym celem jego spotkania z pisarzem było przygotowanie albumu fotograficznego. Z biegiem czasu Mrożek i jego świat pochłaniał go coraz bardziej. Pojawiały się wciąż nowe pomysły, a pierwotna idea rozrastała się o nowe komponenty.

Prezentacja w Warszawie wpisuje się w blisko dwuletni cykl wystaw objętych honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. To pierwszy z trzech elementów przedsięwzięcia. Kolejnym jest książka, w której, oprócz fotografii Chary, pojawi się pierwszy tekst wdowy po pisarzu – Susany Osorio Mrożek. Publikacja ukaże się w marcu 2015 roku. W przygotowaniu jest również 40-minutowy film dokumentalny z „gabinetu” pisarza. Premiera zaplanowana jest na koniec 2014 roku.

d1nbmm4

Tomasz Sikora o wystawie:

„Bardzo dobra fotografia. Niewątpliwie świetnie oddaje atmosferę intymnego świata tego Samotnika. Poszczególne obrazy otwierają kolejne opowiadania. Czarno-biała, kontrastowa forma kreuje tajemniczy, nieznany świat Mistrza.”

Partnerzy :

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

1. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. – sponsor strategiczny.

2. Nikon Polska S.A

3. Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

4. Związek Polskich Artystów Fotografików.

5. Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

6. Polska Akademia Nauk

7. Recpublica – Studio nagrań.

8. Wirtualna Polska S.A

Źródło: Fundacja im. Sławomira Mrożka.

d1nbmm4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nbmm4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj