Niewiarygodne, że wciąż się to nie zmieniło. Bezpieczeństwo kobiet jest dla nich nieistotne
Choć w XXI wieku sporo mówi się o równości płci, różnice wciąż są widoczne, a ich skutki bywają opłakane. O globalnej skali tego problemu mówi książka Caroline Criado Perez "Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn".
Gdy w 1929 roku Virginia Woolf pisała, że krytycy poważnie traktują tylko książki pisane przez mężczyzn o wojnie, a historie kobiece lekceważą, "bo mowa w niej o uczuciach kobiet", nikt nie mógł przypuszczać, że dyskryminacja płci pięknej w wielu dziedzinach będzie obecna też sto lat później. Tymczasem, jak wskazuje w swojej książce brytyjska dziennikarka, kolosalne różnice dzielące kobiety i mężczyzn wciąż przekładają się na problemy w życiu społecznym, środowisku pracy, transporcie czy medycynie.
Słuchając audiobooka "Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn" ze zbiorów Audioteki, usłyszycie m.in. o zatrważającym problemie testowania pasów bezpieczeństwa w autach. Otóż manekiny do testów zderzeniowych mają standardowe wymiary męskie, a jedynie jeden z pięciu wymaganych testów bezpieczeństwa w krajach Unii Europejskiej wymaga sprawdzenia skuteczności pasów również na damskim modelu.
Mimo że u kobiet ze względu na budowę ciała prawdopodobieństwo poniesienia poważnych obrażeń w wypadku samochodowym jest wyższe o 47 proc., śmierci o 17 proc. wciąż żaden (!) kraj nie wymaga certyfikatu bezpieczeństwa dla producentów samochodów na podstawie testu na żeńskich manekinach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nuda latem? Audiobooki to najlepsze rozwiązanie
Z książki dowiecie się też, że dopiero w 2011 roku, czyli 35 lat po dopuszczeniu kobiet do uczelni wojskowych w USA, zaprojektowano pierwsze mundury uwzględniające rozmiary kobiecych piersi i bioder. I to wyłącznie dlatego, że kilka kobiet pozwało armię za niedostosowanie wymaganego ubioru, przez co kilkukrotnie doznawały złamań kości biodrowych.
Porażająca jest wiedza o tym, że zaawansowany symulator serca CRT-D nie jest dostosowany do częstotliwości skurczu serca u kobiet, przez co nie może być stosowany do ratowania życia, zmniejszając szanse przeżycia pań po zawałach. Nie mówiąc już o tym, że prototyp sztucznego serca również stworzono tylko w rozmiarze męskim.
Caroline Criado Perez przywołuje masę danych obrazujących problematykę nierówności płci w różnych krajach. Poza długą listą "winowajców" wskazuje też przypadki instytucji, firm czy władz, które zdają sobie sprawę z poruszanych problemów i starają się znaleźć dla nich rozwiązania.
Dzięki temu słuchając audiobooka "Niewidzialne kobiety" w Audiotece nie zostaniecie tylko przygnieceni masą negatywnych informacji, ale zatli się również nuta nadziei, że można i trzeba zmieniać otaczającą nas rzeczywistość. Nie tylko po to, aby obecnie kobietom żyło się lepiej, ale by kolejne pokolenia dorastały w bardziej sprawiedliwym i mniej dyskryminującym świecie.