Trwa ładowanie...
d3sxr3r
15-04-2010 00:00

Nieprzyjacielskie kobiety

książka
Oceń jako pierwszy:
d3sxr3r
Nieprzyjacielskie kobiety
Tytuł oryginalny

Enemy Women

Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Chwalona przez krytykę poetka i memuarzystka Paulette Jiles napisała przejmującą i porażającą swoim pięknem debiutancką powieść - niezwykłą historię o miłości i przetrwaniu w umęczonym wojną domową kraju. Dla mieszkających w południowo-wschodnim Missouri Colleyów wojna między Południem a Północą jest plagą, która może im przynieść zagładę, mimo deklarowanej przez rodzinę neutralności. Osiemnastoletnia Adair Colley przeżywa niewyobrażalny koszmar, kiedy milicja unijna podpala jej dom, zmusza jej brata do ucieczki i wywozi jej owdowiałego ojca, pobitego i zakrwawionego. Spada na nią opieka nad młodszymi dwiema siostrami. Nie widząc innego wyjścia, wyruszają pieszo przez okryte śniegiem góry na poszukiwanie bezpiecznego schronienia.

Ostatnie nadzieje szybko jednak pryskają, bo świat nie jest już taki jak kiedyś i zdradzieckie zachowanie współpodróżnego ściąga na Adair zarzut "kolaboracji z wrogiem". Zabrana od przerażonych sióstr, dziewczyna trafia do piekła, jakim jest obskurne więzienie dla kobiet w St. Louis.

Młoda Adair ma jednak mocny charakter, a poza tym miłość potrafi żyć nawet w otchłani zgrozy i rozpaczy. Zakochuje się w Adair przesłuchujący ją unijny major, a ona stwierdza, że wbrew sobie odwzajemnia jego uczucia. Major przyrzeka wrócić po nią, kiedy skończy się wojowanie, a przed swoim powrotem na linię frontu daje jej bezcenny prezent: wolność.

Osłabiona na ciele, lecz nie na duchu, Adair musi teraz wędrować sama przez groźne, nieznane tereny - uciekinierka, "nieprzyjacielskie kobieta", osaczona przez niebezpieczeństwa i ludzkie nieszczęście. Z mozołem zmierza na południe, podtrzymywana na duchu nadzieją, że odnajdzie dom i rodzinę, która może się okazać już tylko wspomnieniem.

Przejmująca, mocna i wspaniale napisana powieść Paulette Jiles, oparta na mało znanym podrozdziale najkrwawszej epoki w dziejach Ameryki, jest mistrzowskim dziełem, porywającym i autentycznym - liryczną, zapadającą w pamięć opowieścią o harcie ducha i poświęceniu.

Nieprzyjacielskie kobiety
Numer ISBN

83-7298-608-8

Gatunek

Powieści i opowiadania

Oprawa

1

Liczba stron

324

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sxr3r
d3sxr3r
d3sxr3r