Bogda Pawelec i Wojciech Pabian o niepłodności
Wojciech Pabian:Jeżeli pacjentka dostaje ten sam przekaz od dwóch osób, którym ufa, to bardzo wzmacnia ten przekaz. Chciałem dopowiedzieć to, co powiedziałaś, może to jest istotne. Pierwotne przyczyny niepłodności wynikające z przeżyć psychicznych, z doświadczeń dziecięcych oceniane są na 5-6 proc. To nie jest dużo. Natomiast 100 proc. pacjentek, które przynajmniej rok nie zachodzą w ciążę, mają znacznie obniżone samopoczucie z tego powodu.
Grzegorz Wysocki, WP.PL: Z tego co Państwo mówią wynika, że współpraca lekarza leczącego niepłodność z psychologiem czy psychoterapeutą jest konieczna. Domyślam się, że taka współpraca wciąż nie jest u nas jeszcze czymś powszechnym?
Bogda Pawelec: Piętnaście lat temu byliśmy chyba jedną z pierwszych par, które pomyślały o takiej formie współpracy. Lekarze bardzo często mówią: "pani się wyluzuje, pani pójdzie do jakiego psychologa", ale nie ma sprzężenia zwrotnego, takiego, w którym oboje na podstawie tego, co widzimy, decydujemy jak najlepiej pomóc pacjentom. Dla przykładu: jeśli pacjentka jest w głębokiej depresji Wojtek stara się na jakiś czas powstrzymać ją przed zbyt trudnymi dla niej działaniami medycznymi, bo zdaje sobie sprawę, że mogą nie przynieść rezultatu, za to nakłania, żeby najpierw uporała się z depresją. Ja z kolei kiedy pacjentka uważa, że na pewno wyłącznie z powodów psychicznych nie może zajść w ciążę, przekonuję ją, że powinna jednak zdecydować się również na diagnozę medyczną.