Trwa ładowanie...
drum1e0

Nevil Shute

"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Nevil Shute Norway nie był pisarzem z powołania - jego losy związały się raczej ze służbą w Armii Brytyjskiej. W 1922 skończył inżynierię lotnictwa na uniwersytecie Oxford, a stałe zatrudnienie znalazł jako dyrektor Airspeed Ltd. - firmy konstruującej i opracowującej dla rządu samoloty. Równolegle z zajęciami zawodowymi zaczął pisać, a rosnąca sława artystyczna zapewnila mu w momencie wybuchu pierwszej wojny światowej angaż w Ministerstwie Informacji (1944), a później stanowisko korespondenta w Birmie (1945).

Dopiero po pełnej demobilizacji (był jeszcze podoficerem rezerwy po zakończeniu wojen) oddał się całkowicie pisaniu i po przeprowadzce do Australii (mówi się, że opuścił Wielką Brytanię zniechęcony rosnącą popularnością ruchów socjalistycznych) wydał najsłynniejszą swoją ksiązkę - Ostatni brzeg (1957), w której wyrażał zaniepokojenie możliwością koszmarnego finału Zimnej Wojny. Powieść została dwukrotnie zekranizowana (pierwsza, ciesząca się większym powodzeniem krytyki została zrealizowana przez Stanleya Kramera w 1959), zyskując ogromną popularność, jako że autorowi udało się spisać scenariusz wydarzeń niepokojący większość jemu współczesnych. Groźba wymiany nuklearnych pocisków przez dwa konkurujące ze sobą mocarstwa została przez Shute'a przedstawiona w subtelny, poetycki sposób - Ziemia jest opustoszała, a ostatni ocaleli oczekują na australijskim brzegu nadejścia radioaktywnej chmury, która zakończy również i ich żywoty.

W swoich pozostałych pracach Shute przejawiał raczej kunszt rzemieślniczy niż poetycki. Potwierdza to inna z jego bestsellerowych powieści - Miasteczko jak Alice Springs (1950), którą najpierw sfilmowano w formie sztuki (1956), a później oparto na jej podstawie miniserial z 1981 roku. Książka opisuje dramat grupki kobiet - jeńców japońskich drugiej wojny, pędzonych dziesiątki, setki mil w upale Malajów. Główna bohaterka cudem przeżywa torturę, odnajdując miłość. Po wojnie para bohaterów buduje nowe życie w Australii, gdzie, po licznych perypetiach, korzysta z trudnej wolności w interiorze.

Nevil Shute
Data urodzenia

16.01.1899

Miejsce urodzenia

Ealing pod Londynem

Data śmierci

11.01.1960

Miejsce śmierci

Melbourne

Bibliografia
drum1e0

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drum1e0
drum1e0
drum1e0