Neil Young
Neil Young przyznał kilka lat temu, że zajmuje się przede wszystkim odcinaniem kuponów od sławy i działalnością charytatywną. Na ogół stroni od mediów czy udzielania wywiadów. Idolem Neila Younga jest Elvis Presley, a jednym z ulubionych rozmówców był Bob Dylan. Neil Young jest Kawalerem Orderu Kanady oraz Orderu Manitoby.
Neil Young – życiorys
Neil Percival Young przyszedł na świat w rodzinie dziennikarza sportowego w Kanadzie. Od dziecka sporo podróżował z rodzicami. Wygrał walkę o życie z chorobą Heinego-Medina. Neil Young grał na plastikowym ukulele, słuchał takich muzycznych sław, jak Chuck Berry czy Johnny Cash. Pierwszy zespół The Jades założył z kumplami w szkole średniej, kolejny był The Squires i The Mynah Birds, do którego zdążył dołączyć przed rozpadem kapeli. Neil Young rzucił liceum, koncertował i zaczął profesjonalnie zajmować się pisaniem piosenek dla innych artystów, m.in. jako 19-latek dla Joni Mitchell. W 1966 roku emigrował do USA, gdzie mieszka do dziś. Neil Young gra na gitarze, pianinie, banjo oraz harmonijce ustnej. Neil Young był współzałożycielem folkrockowej grupy Buffalo Springfield, następnym etapem była kariera solowa. W erze hippisowskiej powstał zespół Crosby, Stills, Nash & Young (CSNY), który wystąpił nawet na Woodstocku.
Neil Young grywał również z The Crazy Horse, nagrywał z Pearl Jam, a pisał utwory do takich filmów, jak "Truposz" Jima Jarmuscha. Neil Young współpracował również ze Steve'm Jobsem. Angażuje się społecznie, jest zagorzałym demokratą, wspiera prawa oraz wolności obywatelskie. Z żoną Pegi regularnie organizuje koncerty charytatywne, pomaga chorym dzieciom i głośno wypowiada się za legalnością ściągania muzyki z internetu.
Neil Young – książka ”Marzenie hippisa” i film
Nakładem Pascal Wydawnictwo w 2012 roku ukazała się książka Neila Younga ”Marzenie hippisa” (”Waging Heavy Peace”), bestseller ”New York Timesa”. To rodzaj ciekawej autobiografii, w której artysta opowiada o tym, że aktualnie nie pije alkoholu i po 40 latach zrezygnował z narkotyków (był kiedyś aresztowany za posiadanie wraz z Erikiem Claptonem), o swoich ogromnych pasjach, jakimi są kolekcjonowanie amerykańskich krążowników i makiet kolejek czy o muzycznej współpracy z Charlesem Mansonem (odpowiedzialnym za głośną napaść na dom Romana Polańskiego).
W 2013 roku muzyk rockowy z USA, Dave Grohl, były członek Nirvany i założyciel Foo Fighters, wyreżyserował film ”Sound City”, którego premiera odbyła się na Sundance Film Festival. Dokument opowiada o nieistniejącym studiu muzycznym, Sound City Studios w Los Angeles, a jedną z postaci ukazanych w filmie był właśnie Neil Young.
Neil Young – dyskografia
Neila Younga uznano w 2004 roku 34. artystą wszech czasów, ponadto Kanadyjczyk figuruje w pierwszej setce najlepszych gitarzystów na świecie. Według prestiżowego magazynu ”Rolling Stone” był 83. gitarzystą wszech czasów, ”Guitar World” natomiast sklasyfikowało Neila Younga na 51. pozycji najlepszych gitarzystów heavymetalowych. Do Rock and Roll Hall of Fame został wprowadzony dwukrotnie, co nie zdarza się zbyt często – jako artysta solowy w 1995 roku i 2 lata później z zespołem Buffalo Springfield.
Najbardziej znane utwory Neila Younga, ojca chrzestnego grunge'u, to ”For What It's Worth" (nr 7 na jednej z list Billboardu i 63. pozycja według ”The Rolling Stone” w zestawieniu wszech czasów), "Cinnamon Girl", "Rockin' In The Free World" czy "Mr. Soul". W trakcie kilkudziesięciu lat trwania kariery albumy Neila Younga sprzedawały się świetnie, zarówno płyty solowe, jak i nagrywane z kolejnymi formacjami.
Data urodzenia | 12.11.1945 |
Miejsce urodzenia | Toronto, Kanada |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze