"Naprawienie krzywdy"
W czwartek Sejm przyjął ustawę znoszącą wprowadzony 1 stycznia tego roku 22-procentowy VAT na druk książek i prasy. Zgodnie z ustawą zniesienie VAT-u ma dotyczyć zarówno tzw. czasopism specjalistycznych jak i pozostałych, objętych symbolami ISSN.
Wydarzenie to wiceprezes Polskiej Izby Książki, Andrzej Rosner, uznał jako naprawienie krzywdy wyrządzonej polskim drukarzom.
W ustawie znoszącej VAT zapisano, że do 31 grudnia 2003 roku stawkę zerową podatku VAT stosuje się do usług polegających na drukowaniu "wydawnictw prasowych oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN". Numerami takimi jest oznaczona większość wydawnictw prasowych. Ustawa czeka na podpis prezydenta. W 2004 roku Polsce grozi wprowadzenie 3-proc. VAT-u na książki. Protestuje przeciwko temu Polska Izba Książki.
Andrzej Nowakowski, poprzednią ustawę określił jako "absurdalną". Przekazał także, że środowiska wydawców zastanawiają się, czy nie zaskarżyć skutków działania poprzedniej ustawy do sądu. Obecnie obowiązuje 0-proc. VAT na książki i czasopisma specjalistyczne (ponad dwa tysiące tytułów). 7-proc. VAT-em objęta jest prasa.
Wirtualny Wydawca