Trwa ładowanie...
d15s4oh
9 stycznia 2012, 00:00

Napoleon fortyfikator

książka
Oceń jako pierwszy:
d15s4oh
Napoleon fortyfikator
Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Obroniona w roku 1977 na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej rozprawa doktorska Waldemara Łysiaka na temat fortyfikacji napoleońskich - była i jest rewelacją naukową, gdyż Łysiak podjął temat prawie nie tknięty przez historiografów i badaczy architektury czy budownictwa wojskowego. Polsko-francuski historyk fortyfikacji, Ryszard Belostyk, słusznie pisał dwadzieścia lat temu:
Napoleon fortyfikator - to oblicze Napoleona mało znane. W historiografii francuskiej istnieje więc poważna luka odnośnie działalności Napoleona jako fortyfikatora. Wypełnieniem tej luki zajął się polski badacz, Waldemar Łysiak, w swej rozprawie doktorskiej ("Przegląd Historyczny", tom LXXI, zeszyt 1, Warszawa 1980).
Nie tylko historiografia francuska była obarczona tą "poważną luką", lecz każda. Luka polegała na tym, że wszelkie wcześniejsze rozprawki o fortyfikacjach doby napoleońskiej ujmowały temat wyłącznie ze strategicznego punktu widzenia (dzieje twierdz lub fortów podczas wojny), nie tykając problemów konstrukcyjnych ( czyli architektonicznych, projektowych, kosztorysowych, realizacyjnych itp.). Jedyna większa praca - dziełko gen. Camona "La fortification dans la guerre napoleonienne" ( 1914) - również pomijała problemy systemów i form umocnień, ograniczając się do ich roli strategicznej. Słowem: Łysiak wszedł na prawie dziewiczy teren (prawie, bo niektórzy historycy wojskowości, jak choćby Rocolle czy Lazard, poświęcali fortyfikacjom napoleońskim drobne fragmenty swych obszernych pracach o dziejach fortyfikacji). Temat był rozpoznany bardzo słabo.
Nota edytorska

Napoleon fortyfikator
Numer ISBN

978-83-60297-53-7

Wymiary

170x240

Gatunek

Historia powszechna

Oprawa

6

Liczba stron

286

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15s4oh
d15s4oh
d15s4oh
d15s4oh
d15s4oh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj