Trwa ładowanie...

Najnowsza książka Rafała A. Ziemkiewicza jutro w księgarniach

19 października na księgarskich półkach pojawią się „Myśli nowoczesnego endeka”, zupełnie nowa książka Rafała A. Ziemkiewicza. Adresowana nie tylko do obserwatorów życia politycznego, ale wszystkich, którzy nie mogąc odnaleźć się w otaczającej nas rzeczywistości, popadają coraz głębiej w marazm, apatię i obojętność

Najnowsza książka Rafała A. Ziemkiewicza jutro w księgarniachŹródło: "__wlasne
d11mu4s
d11mu4s

19 października na księgarskich półkach pojawią się „ Myśli nowoczesnego endeka ”, zupełnie nowa książka Rafała A. Ziemkiewicza . Adresowana nie tylko do obserwatorów życia politycznego, ale wszystkich, którzy nie mogąc odnaleźć się w otaczającej nas rzeczywistości, popadają coraz głębiej w marazm, apatię i obojętność.

Dlaczego endecja? Bo endecją obecnie się straszy. Mało, kto wie, co ten skrót oznacza i co się za nim w istocie kryje – ale każdy odbiorca medialnego przekazu wielokrotnie odbierał komunikaty, że jest to coś najstraszniejszego, najobrzydliwszego, coś, czego się trzeba bać i czego uniknięcie rozgrzesza wszystkie wady III RP.

Rafał A. Ziemkiewicz rozprawia się z tymi obiegowymi „prawdami” i dowodzi, że Polska owszem, dla Polaków – ale wszystkich. Odwołując się do endeckiej szkoły myślenia o Narodzie, dla Narodu i w kategoriach Narodu, odrzuca ideały, które do naszych czasów już nie przystają. Piętnuje te, których trzeba się wstydzić i wreszcie na powrót przywołuje wartości, których teraz zwyczajnie potrzebujemy.

Można się wizją kreśloną przez Ziemkiewicza zafascynować. Można z nią polemizować lub zwyczajnie odrzucić. Warto jednak ją poznać, choćby dla punktu odniesienia do własnych poglądów, dla określenia własnego miejsca w kraju.

d11mu4s

O tym poradniku nowoczesnego endeka, będzie się w Polsce mówiło.

Historia grafiki okładkowej, która ozdobiła „ Myśli nowoczesnego endeka ”, rozpoczęła się całkiem daleko stąd, we włoskim Trydencie. Właśnie tam ogłoszono konkurs o charakterze satyrycznym, zatytułowany „Powolność”, w którym Jerzy Głuszek postanowił wziąć udział.

- Pomysł zrodził się nagle, jednak nie byłem do końca przekonany, czy dobrze trafiłem w temat – wspomina Jerzy Głuszek. - Być może idea tej pracy nosi w sobie znamiona mojej osobistej sytuacji życiowej z tamtego okresu? Może przyszedł mi do głowy, bo po prostu tak czułem się ze swoją rzeczywistością? Coś w tym jest…

W pierwotnej wersji, narrację pracy wzmacniała postać kobiety siedzącej na przodzie owej, "solidnej" łodzi. Całość prezentowała takie znaczenia jak: niemożność, iluzję, trwanie w miejscu, niepewność jutra, podróż donikąd, czy beznadziejność sytuacji.

d11mu4s

- Przerzucenie i zaadaptowanie pomysłu z ilustracji satyrycznej na okładkę książki, tak by prezentowała poruszane w niej problemy w sposób nieco ironizujący i zdystansowany, wydało mi się dobrym rozwiązaniem – dodaje Jerzy Głuszek. - Nie ukrywam, że intrygują mnie reakcje Czytelników.

„Powolność” według Jerzego Głuszka została uhonorowana pierwszą nagrodą trydenckiego konkursu.

Myśli nowoczesnego endekaRafała A. Ziemkiewicza w księgarniach od 19 października pod patronatem medialnym Wirtualnej Polski.

d11mu4s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11mu4s