Trwa ładowanie...
d3o1o02
club
28-04-2010 14:57

Nagrody polskiego PEN Clubu

d3o1o02
d3o1o02

Pisarka Anna Bolecka i tłumacz Rolf Figuth odebrali w poniedziałek w Warszawie nagrody polskiego PEN Clubu. Bolecką nagrodzono za dokonania prozatorskie, Figutha - za tłumaczenia literatury polskiej na język niemiecki.
Anna Bolecka jest autorką powieści Leć do nieba, Biały kamień i Kochany Franz. Niedługo ukaże się jej książka dla dzieci zatytułowana Latawce. Jak mówił podczas poniedziałkowego spotkania w PEN-Clubie Tadeusz Nyczek, Bolecka ma "talent do wyobrażania sobie faktów byłych" - akcja jej książek toczy się w XIX lub w XX wieku do czasów międzywojnia.
Anna Bolecka wymieniła trzy rzeczy najważniejsze w jej pisarstwie: "siłę wyobraźni, bezinteresowność i zdolność współczucia". Gdyby ludzie częściej posługiwali się wyobraźnią, na świecie byłoby mniej zbrodni - powiedziała pisarka w PEN Clubie. Przyznając nagrodę Rolfowi Figuthowi, Zarząd PEN Clubu docenił m.in. "wybitne walory literackie" jego tłumaczenia na język niemiecki tomiku "Vademecum" Cypriana Kamila Norwida. Dzięki Figuthowi niemieccy czytelnicy poznali rozprawy Romana Ingardena, a także wielkich pisarzy polskich, począwszy od Jana Kochanowskiego, poprzez Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida, skończywszy na Witoldzie Gombrowiczu. Dokonania te prof. Michał Głowiński określił jako "akty wielkiej odwagi".
Polska jest wielkim sąsiadem Niemiec. Historia tych krajów nie była jednak szczęśliwa. Trzeba było przybliżyć literaturę polską mojemu krajowi. Polska literatura i kultura była niedoceniana w mojej ojczyźnie. Trzeba pracować nie tylko na rzecz lepszego zrozumienia, ale także respektu dla kultury sąsiada. Trzeba pracować nad utworzeniem wspólnej europejskiej świadomości literackiej - takie są moje założenia - mówił Rolf Figuth podczas spotkania.

d3o1o02
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3o1o02

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj