Trwa ładowanie...
nagroda
23 kwietnia 2010, 13:41

Nagroda im. Jana Długosza dla Jerzego Strzelczyka

Nagroda im. Jana Długosza dla Jerzego StrzelczykaŹródło: Inne
d11puq7
d11puq7

Prof. Jerzy Strzelczyk , autor książki Zapomniane narody Europy , został laureatem 10. edycji konkursu im. Jana Długosza , który w czwartek wieczorem rozstrzygnięto w Krakowie. Nagrodzoną książkę wydało Wydawnictwo Ossolineum.

Książka poznańskiego historyka przybliża dzieje starożytnych ludów Europy – Wenetów, germańskich Longobardów i Swebów, związanych z kulturą celtycką Piktów, słowiańskich Wiślan i Obodrzyców, stepowych Chazarów oraz Jaćwięgów.

Ich ślady, zachowane w źródłach pisanych oraz w ziemi, dostępne są dziś jedynie historykom i archeologom. Prof. Strzelczyk przybliża czytelnikom obraz narodów, które w przeszłości odgrywały godną uwagi rolę, a których nie znajdziemy na współczesnych mapach Europy. Prof. Jerzy Strzelczyk jest pracownikiem Zakładu Historii Średniowiecznej Instytutu Historii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i członkiem Wydziału Historyczno-Filozoficznego PAU. Interesuje się dziejami politycznymi, etnicznymi i intelektualnymi średniowiecza, Słowiańszczyzną oraz dziejami wiedzy geograficznej w średniowieczu. Jest autorem wielu publikacji z tego zakresu. Najnowsza, wydana w tym roku, to Pióro w wątłych dłoniach. O twórczości kobiet w dawnych wiekach.

Książka Zapomniane narody Europy ukazała się w 2006 r.
– ‘Naród’ jest w niej kategorią umowną, daleką od dzisiejszego rozumienia tego terminu. Chodzi w niej raczej o ludy, które łączyła więź plemienna, etniczna, językowa i kulturowa w szerokim znaczeniu, a wreszcie pewna wspólnota interesów – wyjaśnił członek jury konkursu im. Jana Długosza , historyk prof. Jerzy Wyrozumski .

d11puq7

– Osiem odrębnych tekstów, poświęconych poszczególnym +zapomnianym+ ludom, autor nazwał szkicami. (...) Sam autor traktuje je jako formę popularną. Istotnie, nie są przeciążone aparatem krytycznym, dają jednak w kluczowych sprawach wywód uwzględniający i różnice poglądów, i stan naukowej dyskusji, i złożoność warsztatu badawczego. Czytelnik nie ma wątpliwości, że jest przez autora dobrze prowadzony po bardzo grząskim gruncie tej bardzo wczesnej historii Europy – podsumował krakowski historyk.

Konkurs im. J. Długosza organizowany jest corocznie od 1998 r., jako wydarzenie kulturalne towarzyszące Targom Książki w Krakowie. W zamiarze organizatorów ma promować książki poważne i wartościowe, doceniane przez środowiska naukowe. Ma doceniać pracę autorów dzieł o wybitnych walorach naukowych, które z racji swojego charakteru mają niewielkie szanse, aby stać się bestsellerami w rozumieniu stricte marketingowym.

W skład jury, któremu przewodniczy prof. Władysław Stróżowski, wchodzą profesorowie: Ryszard Nycz , Jan Ostrowski , Leszek Polony , Piotr Sztompka i Jerzy Wyrozumski . Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 50 książek, z których jury nominowało 10.

Organizatorem konkursu są Targi w Krakowie oraz Polska Izba Książki.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj