Trwa ładowanie...
d1l1wlh
22 lipca 2013, 00:00

Na tropach podmiotu. Między filozoficznymi a empirycznymi ujęciami podmiotu

książka
Oceń jako pierwszy:
d1l1wlh
Na tropach podmiotu. Między filozoficznymi a empirycznymi ujęciami podmiotu
Rok wydania
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Problematyka podmiotu należy tradycyjnie do obszaru refleksji filozoficznej. Podobnie jest w przypadku takich związanych z podmiotowością kategorii, jak: wolność, wola, świadomość czy problem psychofizyczny. Obecnie wszystkie te zagadnienia stają się przedmiotem badań empirycznych, podejmowanych przez różne dyscypliny szczegółowe: psychologię, neurobiologię lub neuronaukę.

Książka podąża śladami owych badań, wskazując na ciągłość pewnej istotnej dla podmiotu problematyki, od ujęć filozoficznych po empiryczne. Zmiana kontekstu, w którym podmiot się pojawia (filozofia versus nauki ścisłe), powoduje zarazem konieczność operacjonalizacji i nierzadko redefinicji tradycyjnych pojęć. Budzi to wiele pytań, między innymi o to, czy współczesna (naturalistyczna) nauka rzeczywiście dysponuje odpowiednimi narzędziami do uchwycenia podmiotowości, czy też podmiotowość w jakimś zakresie jej się wymyka. Szerszym tłem dla poruszanych w pracy zagadnień staje się więc spór o naturalizm w nauce. Stawka jest tu szczególnie wysoka, gdyż wiąże się z możliwością ewentualnych zmian, jakie rezultaty badań empirycznych mogą wymuszać na naszym potocznym rozumieniu siebie samych, rzutując także na przemiany w mentalności i praktyce społecznej.

Oto ma szansę ujrzeć światło dzienne książka, której w polskiej literaturze przedmiotu bardzo brakowało i na którą od dawna czekaliśmy.

Na tropach podmiotu. Między filozoficznymi a empirycznymi ujęciami podmiotu
Numer ISBN

978-83-233-3510-8

Wymiary

150x235

Gatunek

Psychologia

Oprawa

1

Liczba stron

388

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l1wlh
d1l1wlh
d1l1wlh
d1l1wlh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj