Trwa ładowanie...
d36xnmk

Na szlaku Czyngis-chana. Wielka wędrówka przez krainę nomadów

książka
d36xnmk
Oceń jako pierwszy:
Na szlaku Czyngis-chana. Wielka wędrówka przez krainę nomadów
Tytuł oryginalny

On the Trail of Genghis Khan: An Epic Journey Through the Land of the Nomads

Rok wydania
Autorzy
978-83-233-3740-9.jpg
"__wlasne

Więź między człowiekiem a koniem ze stepów Eurazji zrodziła wiele bogatych kultur nomadzkich. Byli wśród nich Mongołowie z XIII wieku, niewielkie plemię, które pod charyzmatycznym przywództwem Czyngis-chana stworzyło największe w dziejach zwarte imperium lądowe. Zainspirowany niezwykłym życiem również dzisiejszych koczowników, Tim Cope wyruszył w podróż, jakiej od czasów Czyngis-chana nikt z sukcesem nie podejmował: przejechał konno cały step eurazjatycki, od Karakorum, prastarej stolicy Mongołów, przez Kazachstan, Rosję, Krym i Ukrainę aż po Dunaj na Węgrzech.

Tim, który zaczynał jako żółtodziób w siodle, po trzech latach i przebyciu konno 10 tys. kilometrów nauczył się bronić przed wilkami i potencjalnymi koniokradami oraz radzić sobie z ekstremalnymi warunkami na stepie, przemierzając mroźne płaskowyże, rozpalone pustynie Kazachstanu i wysokogórskie przełęcze Karpat. Po drodze gościny udzielali mu ludzie, którzy nie tylko wtajemniczali go w tradycje koczowniczego życia, ale i opowiadali o historii najnowszej: o tym, jak katastrofalne skutki dla stepu miał pęd Stalina do industrializacji i jak przymusowa kolektywizacja w samym tylko Kazachstanie doprowadziła do śmierci wielu milionów sztuk bydła oraz ponad miliona nomadów. Dziś Tim Cope zaświadcza o zagrożeniu, wobec jakiego stanął w świecie postsowieckim tradycyjny sposób życia.

Na szlaku Czyngis-chana – opowieść o przygodzie, wytrwałości i realizacji marzeń – stanowi jednocześnie hołd jak i elegię dla uświęconego tradycją życia koczowników.

d36xnmk
Na szlaku Czyngis-chana. Wielka wędrówka przez krainę nomadów
Numer ISBN

978-83-233-3740-9

Wymiary

150x210

Gatunek

Historia powszechna

Oprawa

1

Liczba stron

512

Podziel się opinią

Share
d36xnmk
d36xnmk
d36xnmk
d36xnmk