Trwa ładowanie...
6 września 2012, 17:21

Na styku sztuki i publicystyki

Historia ilustracji, która posłużyła za główny motyw okładki do „Myśli nowoczesnego endeka” Rafała A. Ziemkiewicza, rozpoczęła się całkiem daleko stąd, we włoskim Trydencie. Właśnie tam ogłoszono konkurs o charakterze satyrycznym, zatytułowany „Powolność”, w którym Jerzy Głuszek postanowił wziąć udział.

Na styku sztuki i publicystykiŹródło: Fabryka Słów
d1nbmm4
d1nbmm4

Historia ilustracji, która posłużyła za główny motyw okładki do* „Myśli nowoczesnego endeka”* Rafała A. Ziemkiewicza , rozpoczęła się całkiem daleko stąd, we włoskim Trydencie. Właśnie tam ogłoszono konkurs o charakterze satyrycznym, zatytułowany „Powolność”, w którym Jerzy Głuszek postanowił wziąć udział.

- Pomysł zrodził się nagle, jednak nie byłem do końca przekonany, czy dobrze trafiłem w temat – wspomina Jerzy Głuszek. - Być może idea tej pracy nosi w sobie znamiona mojej osobistej sytuacji życiowej z tamtego okresu? Może przyszedł mi do głowy, bo po prostu tak czułem się ze swoją rzeczywistością? Coś w tym jest…

W pierwotnej wersji narrację pracy wzmacniała postać kobiety siedzącej na przodzie owej „solidnej” łodzi. Całość prezentowała takie znaczenia jak: niemożność, iluzję, trwanie w miejscu, niepewność jutra, podróż donikąd czy beznadziejność sytuacji.

- Przerzucenie i zaadaptowanie pomysłu z ilustracji satyrycznej na okładkę książki, tak by prezentowała poruszane w niej problemy w sposób nieco ironizujący i zdystansowany, wydało mi się dobrym rozwiązaniem – dodaje Jerzy Głuszek. - Nie ukrywam, że intrygują mnie reakcje Czytelników.

„Powolność” według Jerzego Głuszka została uhonorowana pierwszą nagrodą trydenckiego konkursu.

* „Myśli nowoczesnego endeka” , najnowsza książka Rafała A. Ziemkiewicza pojawi się w księgarniach już 19 października. To pozycja wyjątkowa i będzie się o niej w Polsce mówiło.*

d1nbmm4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nbmm4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj