Trwa ładowanie...
d3xbzjf
08-06-2021 10:00

Na rogu Łobzowskiej i Słowackiego. Dom Profesorów UJ

książka
Oceń jako pierwszy:
d3xbzjf
Na rogu Łobzowskiej i Słowackiego. Dom Profesorów UJ
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Dlaczego prof. Jan Olbrycht zabezpieczył drzwi wejściowe blachą?

Który z profesorów urządził w łazience ciemnię fotograficzną?

Kto zapraszał na wieczorki muzyczne, a w którym mieszkaniu grano w brydża?

Wybitni naukowcy, profesorowie UJ pokazują swoją prywatną twarz. Zaglądamy do ich mieszkań i gabinetów, spotykamy rozbawione dzieci, siadamy przy kominku w salonie, częstujemy się kanapkami przygotowanymi przez służbę.

Ukradkiem podglądamy ich przy pracy naukowej w domowym gabinecie, wspólnie śmiejemy się z anegdot, podziwiamy nietypowe pasje, zachwycamy się architekturą budynku. Wszystko to w jednym miejscu, w pięciopiętrowej kamienicy na rogu ul. Łobzowskiej i al. Słowackiego, w Domu Profesorów UJ, w którym od prawie stu lat skupia się historia nie tylko Uniwersytetu, ale i miasta.

Książka Marzeny Florkowskiej jest rzetelnie udokumentowana, zarówno od strony źródeł, jak i literatury związanej z domem i jego mieszkańcami. Czyta się ją nie tylko z zainteresowaniem, ale i z przyjemnością. Dobrze, że dzięki niej dowiadujemy się tak wiele i o mieszkańcach, i samym domu, współkonstytuującym swym urokiem jedno z piękniejszych skrzyżowań w Krakowie.

Z recenzji prof. dr. hab. Władysława Stróżewskiego

Marzena Florkowska ‒ absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie historii, dziennikarka radiowa i prasowa, autorka książek o Krakowie i jego wybitnych, a zapomnianych postaciach. W Wydawnictwie UJ ukazały się jej wywiady z profesorami polonistyki UJ ‒ Autoportret z Gołębnikiem w tle.

Na rogu Łobzowskiej i Słowackiego. Dom Profesorów UJ
Numer ISBN

978-83-233-4960-0

Wymiary

150x230

Oprawa

twarda

Liczba stron

265

Język

polski

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xbzjf
d3xbzjf
d3xbzjf
d3xbzjf