Trwa ładowanie...

Myślisz rozważnie czy emocjonalnie? Światowej sławy badacz ostrzega przed pułapkami myślenia

Daniel Kahneman, wybitny psycholog i laureat prestiżowej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, prezentuje nam swoją przełomową książkę o działaniu ludzkiego umysłu, która teraz dostępna jest również w formie audiobooka.


Daniel Kahneman w 2002 roku otrzymał Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii za zastosowanie narzędzi z psychologii w badaniach ekonomicznych, ze szczególnym uwzględnieniem teorii perspektywy (wspólnie z Vernonem L. Smithem). Daniel Kahneman w 2002 roku otrzymał Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii za zastosowanie narzędzi z psychologii w badaniach ekonomicznych, ze szczególnym uwzględnieniem teorii perspektywy (wspólnie z Vernonem L. Smithem).Źródło: Licencjodawca, fot: Sean Gallup
d2h2a8u
d2h2a8u

W swojej książce "Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym" Daniel Kahneman zastanawia się nad kwestią, czy ludzie są naprawdę świadomymi twórcami swoich wyborów i osądów. Czy możemy bezgranicznie ufać naszemu myśleniu, zwłaszcza temu, które jest szybkie, intuicyjne i emocjonalne?

Kahneman sugeruje, że być może bezpieczniej jest polegać na wolniejszym, bardziej analitycznym myśleniu. Niemniej jednak nawet wtedy trudno jest uniknąć tzw. pułapek myślenia. Te pułapki, jak zauważa badacz, często wprowadzają w błąd nawet ekonomistów, co nie sprzyja podejmowaniu trafnych decyzji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najciemniejszy rozdział w historii polskiej medycy XX w. O tym się nie mówi

Kahneman dokonuje dogłębnej analizy tych zagadnień, dostarczając nam istotnych spostrzeżeń na temat mechanizmów działania ludzkiego mózgu. Autor wyjaśnia, jak nasze myślenie jest kształtowane przez dwa współpracujące systemy: jeden, który jest szybki, intuicyjny i emocjonalny oraz drugi, który działa wolniej i bardziej logicznie.

d2h2a8u

Noblista odkrywa przed nami fascynujące możliwości, ale także błędy i niedoskonałości, które są nieodłącznym elementem szybkiego myślenia. Wskazuje na wszechobecny wpływ intuicyjnych wrażeń na nasze myśli i zachowania, co pozwala nam lepiej zrozumieć, jak funkcjonuje nasz umysł. Owoc swoich wieloletnich badań zgromadził w książce "Pułapki myślenia", która teraz dostępna jest w formie audiobooka w Audiotece.

Złudzenie

Badacz w "Pułapkach", aby pokazać, na jakie dwa różne sposoby działa nasz mózg, zaproponował najprostszy eksperyment.

"Aby docenić autonomię systemu pierwszego i zrozumieć różnicę między wrażeniami a przekonaniami, narysuj poziomą linię zakończoną z obu stron grotami. Poniżej narysuj linię o takiej samej długości, ale groty skieruj w przeciwną stronę. Tak, aby ich wierzchołki stykały się z krańcami dolnej linii" czytamy w rozdziale zatytułowanym "Złudzenie". Dalej przekonuje, że ta dolna linia będzie dla osoby patrzącej na rysunek dłuższa od pierwszej. To popularne zjawisko nazywa się "Złudzeniem Mullera-Lyera".

d2h2a8u

By przekonać się, że obie linie mają identyczną długość wystarczy je zmierzyć linijką. Autor zauważa, że osoba patrząca na linie i widzącą ich długość na linijce, uzyska przekonanie o tym, że są równe. Kahneman podkreśla, że to przekonanie uzyskuje system drugi (ten logiczny, który obserwator nazywa sobą). Teraz patrzący wie, że obie linie są identyczne, jednak mimo to, nadal będzie widział różnice ich długości. Autor pisze o nim: "Nie potrafi sprawić, by system pierwszy (emocjonalny - przyp. red.) nie wykonywał swojego triku". Jest tylko jedna możliwość oparcia się złudzeniu. "Musisz nauczyć się nie dowierzać wrażeniom dotyczącym długości linii". Dzięki temu nigdy nie damy się "nabrać" naszemu wrażeniu, choć wciąż... będziemy widzieć różnej długości linie.

Kahneman w swojej pracy przekonuje, że często poddajemy się złudzeniom nie tylko wzrokowym, ale także myślowym. Podważa model racjonalności ludzkich osądów i decyzji. Badacz poświęcił się badaniom zachowań i decyzji ekonomistów i maklerów, a jego odkrycia zmieniły pogląd na wiele spraw związanych ze światem finansów.

Daniel Kahneman w 2002 roku otrzymał Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii za zastosowanie narzędzi z psychologii w badaniach ekonomicznych, ze szczególnym uwzględnieniem teorii perspektywy (wspólnie z Vernonem L. Smithem).

Audioteka Licencjodawca
AudiotekaŹródło: Licencjodawca

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozkładamy na czynniki pierwsze fenomen "Reniferka", przyglądamy się skandalom z drugiej odsłony "Konfliktu" i zachwycamy się zaskakującą fabułą "Sympatyka". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2h2a8u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h2a8u