Trwa ładowanie...
etnologia
23 kwietnia 2010, 13:49

My, barbarzyńcy

My, barbarzyńcyŹródło: AFP
dgu08q9
dgu08q9
Claude Lévi-Strauss skończył już sto lat, ale jego idee są dziś aktualne jak nigdy dotąd. Nikt inny tak przenikliwie nie opisał niszczącej machiny cywilizacji.

Podczas swych podróży badawczych Claude Lévi-Strauss napotkał kulturę plemienną, która wydała mu się bardzo niebezpieczna. Niszczyła przyrodę, pustoszyła całe połacie ziemi, czciła małpie bożki, masakrowała sobie podobnych i słynęła ze swych historycznych jatek. Owa egzotyczna kultura zmiotła wszystkich konkurentów i zapanowała nad światem. Jej imię brzmi „cywilizacja”.

To odkrycie wprawiło w konfuzję piewców Lévi-Straussa . Prowokacyjna była także druga teza, dzięki której w latach 50. znalazł się on na ustach wszystkich. Człowiek, jak głosił, to „maszyna” z „miliardami komórek nerwowych pod kopcem termitów czaszki”. W przeciwieństwie jednak do kierowanych instynktem zwierząt, maszyna ludzka ma pewną wrodzoną wadę: by odnaleźć się w gąszczu faktów i sprzeczności, potrzebuje symboli i mitów.

dgu08q9

Mity w nas

Na pierwszy rzut oka mitów, które ludzie opowiadają sobie od tysiącleci, jest nieprzebrana różnorodność. Faktycznie jednak, twierdzi Lévi-Strauss , podążają one za niewidocznymi wzorcami i niezmiennymi strukturami. Prawie wszystkie kultury znają historię o tajemniczym Graalu i prawie wszystkie opowiadają sobie legendę o synu pożądającym matki i chcącym usunąć stojącego mu na drodze ojca. Albo historię o kobiecie ściganej w dżungli przez jaguara i ocalonej głosem dziecka. Postacie z takich opowieści są wymienne, nie musi to być ani jaguar, ani dziecko. Identyczna jednak pozostaje struktura skrywająca się pod narracyjną warstwą wierzchnią. To może oznaczać tylko jedno: nie ludzie wyobrażają sobie siebie w mitach, ale mity wyobrażają się w ludziach. A nowa teoria, która te prawidła wydobyła na światło dzienne, została nazwana strukturalizmem.

Thomas Assheuer

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu „Forum”.

dgu08q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj