Trwa ładowanie...
drivgi1
28-04-2010 14:57

Muzeum Książąt Czartoryskich wystawia najcenniejsze rękopisy

drivgi1
drivgi1

W ramach obchodów jubileuszu dwustulecia Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie we wrześniu zostanie zaprezentowana kolekcja najcenniejszych rękopisów iluminowanych i inkunabułów zgromadzonych przez księżnę Izabelę Czartoryską. Będzie to pierwsza samodzielna prezentacja kolekcji 28 rękopisów i czterech inkunabułów zebranych przez księżnę Czartoryską w Świątyni Sybilli i Domu Gotyckim w Puławach, a obecnie przechowywanych w skarbcu krakowskiego muzeum. "Pokazywane dzieła sztuki przed dwustu laty stały się zaczątkiem kolekcji rękopisów iluminowanych, uzupełnianej następnie przez kolejne pokolenia rodziny Czartoryskich aż do XX wieku i stanowią jej podstawę o wielkiej wartości historycznej i artystycznej" - oceniła Grażyna Kulawik z działu promocji Muzeum Narodowego w Krakowie. Większość rękopisów pochodzi z terenów Francji i historycznych Niderlandów; jeden powstał we Włoszech, jeden -Benedykcjonarz z opactwa św. Krzyża na Łyścu w Polsce.
Wystawę będzie można oglądać tylko przez miesiąc od 28 września do 28 października w Sali Lapidarium Muzeum Książąt Czartoryskich, w której to wmurowana jest w ścianę maska pośmiertna ks. Izabeli Czartoryskiej.
(pap)

drivgi1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drivgi1

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj