Trwa ładowanie...
muzeum
23 kwietnia 2010, 13:35

Muzeum Ikon rozpoczęło działalność

Muzeum Ikon rozpoczęło działalnośćŹródło: Inne
d29coz4
d29coz4

W Supraślu koło Białegostoku otwarto Muzeum Ikon - jedną z największych takich placówek w Polsce.

Znajduje się ono na terenie męskiego klasztoru prawosławnego o ponad pięćsetletniej tradycji. W uroczystości uczestniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.

W swoich zbiorach supraska placówka ma ok. 1,2 tys. ikon, z których najstarsze datowane są na przełom XVII i XVIII wieku. Zdecydowana większość to ikony zatrzymane przez celników w czasie prób ich przemytu do Polski. Jeszcze kilka lat temu takie przemyty były częste, a jednorazowo zatrzymywano po kilkadziesiąt ikon, które po zakończeniu postępowań karnych trafiały do muzeum.

Stała ekspozycja muzeum to około trzystu ikon, cerkiewne przedmioty sakralne oraz unikalne XVI-wieczne freski supraskie. Za kilka tygodni wystawa będzie miała charakter multimedialny, z wykorzystaniem światła i dźwięku, zdjęć i obrazów, by pokazać nie tylko same ikony, ale też ich znaczenie kulturowe i religijne. Ze względu na taki charakter wystawy, jednorazowo będzie mogło ją oglądać 80 osób.

Prawosławni i katoliccy hierarchowie uczestniczący w uroczystości otwarcia muzeum podkreślali znaczenie religijne i kulturowe ikony. Zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa powiedział, że to okno do drugiego świata, drzwi, które wprowadzają nas w obcowanie ze światem Bożym, ku któremu dążymy.

d29coz4

– Modlimy się przed ikoną, stawiamy świece. Każda ikona przemawia do człowieka, ma oddzielne, właściwe jej znaczenie – powiedział duchowny.
Dodał, że supraska placówka jest nie tyle muzeum, co świątynią ikony.
– Jedni przyjdą oglądać wartości artystyczne, ikonograficzne, inni będą się modlić, inni może się nawrócą przy ikonie – mówił zwierzchnik Cerkwi w Polsce.

Andrzej Lechowski – dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, którego częścią jest supraska placówka – dziękował za pomoc w stworzeniu ekspozycji wielu instytucjom i osobom.

Wśród nich był b. premier Włodzimierz Cimoszewicz, który od rezygnacji z udziału w życiu politycznym rzadko pokazuje się publicznie.

W ramach działalności muzeum – stanowiące część Muzeum Podlaskiego w Białymstoku – będzie także prowadzić konserwację ikon, warsztaty edukacyjne i archiwizacja zabytków kultury cerkiewnej.

Pomysł utworzenia Muzeum Ikon w Supraślu zrodził się w 1998 roku, rok później Muzeum Podlaskie podpisało stosowną umowę dotyczącą przede wszystkim dzierżawy pomieszczeń z prawosławną diecezją białostocko-gdańską. Pieniądze pochodziły przede wszystkim z kontraktu dla woj. podlaskiego, budżetu samorządu województwa oraz od ministra kultury.

d29coz4

Wówczas brakowało jednak środków na remont kapitalny budynku (dawnego Pałacu Opatów znajdującego się na terenie klasztoru), który był w bardzo złym stanie technicznym. Pierwsze pieniądze, na remont dachów, przekazał wtedy Generalny Konserwator Zabytków. Po kilkuletnich staraniach udało się uzyskać środki na kapitalny remont pomieszczeń i przygotowanie wystawy. Wszystkie prace, łącznie z przygotowaniem stałej ekspozycji, kosztowały dotąd 4,5 mln zł.

Województwo podlaskie uznawane jest za centrum prawosławia w Polsce. W Bielsku Podlaskim działa jedyna w kraju szkoła ikonograficzna.

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj