Trwa ładowanie...
dv93a1d

Musashi Miyamoto

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Musashi Miyamoto był legendarnym szermierzem (roninem) żyjącym w Japonii w latach 1584 - 1645, który stworzył styl walki, w którym wykorzystuje się dwa miecze (standardowo walczono za pomocą jednego). Był również artystą malarzem i poetą, a także autorem słynnej ''Księgi pięciu kręgów'', która jest swoistym traktatem na tematy duchowości, sztuk walki, jak i wartości, jakie powinien wyznawać wojownik. Musashi Miyamoto nazywany był często ''Świętym Miecza''.

Musashi Miyamoto - biografia

Historyczne źródła podają, że Musashi Miyamoto naprawdę nazywał się Shinmem Musashi-no-kami Fujiwara no Genshin i przyszedł na świat w Japonii, dokładnie we wsi Miyamoto w roku 1584. Uważa się, że młody Musashi w wieku 7 lat stracił ojca i do lat 15 pozostawał pod opieką wuja, który był jednocześnie kapłanem i pokazał chłopcu pierwsze techniki użycia miecza. Kolejnym znanym epizodem z życia Musashiego była pierwsza walka, którą odbył w wieku 13 lat, zabijając w niej przeciwnika uderzeniem w głowę. Kolejny pojedynek Miyamoto stoczył, mając lat 16, pokonał wtedy Tadashima Akiyama i po wygranej walce wyruszył w podróż, którą później nazwał ''Drogą Wojownika''. Podczas tej podróży Musashi Miyamoto żył w ubóstwie, aby doskonalić swój styl w kolejnych pojedynkach, których przez ten okres stoczył ok. 60 (wszystkie zostały udokumentowane), walczył również na sześciu wojnach. Po zakończeniu wędrówki 21-letni ronin udał się na dwór rodziny Yoshioka w Kyoto, z którą wdał się w konflikt. Aby doprowadzić do zgody, Musashi Miyamoto musiał pokonać przywódcę klanu Seijuro Yoshiokę, a następnie jego brata Denshichiro. Najbardziej znana, a zarazem najtrudniejsza walka w życiu wielkiego mistrza miała miejsce niedługo po konflikcie z klanem Yoshioka w roku 1612. Musashi Miyamoto wyzwał wtedy na pojedynek Sasaki Kojiro, słynnego szermierza - samuraja na dworze księcia Hosokawa Tadaoki. Musashi wygrał pojedynek, zabijając przeciwnika uderzeniem w głowę za pomocą wiosła. Po zakończeniu swojej największej próby Musashi Miyamoto udał się na ostatnie trzy wojny, gdzie walczył po stronie szoguna Leyasu Tokugawa. Po ich zakończeniu osiadł na dworze księcia Hosokawa, gdzie niemal do końca życia studiował kaligrafię i malarstwo, tworzył poezję i dawał lekcje z dziedziny szermierki. Przed śmiercią w roku 1643, Musashi całkowicie odseparował się od reszty świata, zamieszkał w jaskini i skupił na pisaniu swojego największego dzieła – Musashi Miyamoto Księga Pięciu Kręgów, która do dzisiaj jest źródłem cennej wiedzy z dziedziny teorii sztuk walki, jak i zagadnień etycznych. Książka ta często wymieniana jest jako źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń artystów tworzących dzieła w tematyce wojennej. Musashi Miyamoto ukończył Księgę Pięciu Kręgów i zmarł 13 czerwca 1645 roku z przyczyn naturalnych, mając 61 lat.

Musashi Miyamoto – anime/manga

Jak przystało na kultową postać, nieuniknionym było czerpanie garściami z biografii Musashiego Miyamoto w przypadku sztuki japońskiej animacji jakim jest anime (film animowany) i manga (komiks). W ten sposób postać słynnego ronina pojawiła się w kilkunastu produkcjach, z których najpopularniejsze to z pewnością ''Yaiba – legendarny samurai'', gdzie Musashi Miyamoto jest mistrzem głównego bohatera czy niemniej znane w Europie anime Samurai Champloo, w którym pojawia się samurai wzorowany na biografii Musashiego. Ponadto postać Miyamoto zobaczymy epizodycznie w znanym anime ''Dr. Slump'' i mandze ''Baki-Dou''. Warto również wspomnieć o filmie Aragami, w którym Musashi Miyamoto okazuje się bogiem wojny.

Musashi Miyamoto – gry komputerowe

Postać legendarnego samuraja pojawiła się w licznych wydawnictwach dotyczących sztuk walki, jak i grach przygodowych. Do najbardziej znanych należą League Of Legends, gra, która jest zarazem jedną z najważniejszych konkurencji w e-sporcie - dostępna dla graczy postać Yasuo stworzona była na wzór legendarnego Musashiego. Innym przykładem może być popularna druga część serii Samurai Warriors dostępnej na Xboxa 360, PlayStation 2 i PC, w której Musashi Miyamoto pojawia się, pomagając graczowi w jednej z misji. Za najważniejszą grę poświęconą tej postaci uważa się jednak wydaną na PlayStation 3 Yakuza: Kenzan, w której słynny Musashi Miyamoto jest głównym bohaterem historii.

Musashi Miyamoto – film

Najbardziej znanym pełnometrażowym obrazem na temat życia Musashiego Miyamoto jest nakręcony w 1954 roku ''Samurai'' (reż. Hiroshi Inagaki), który jest pierwszą częścią słynnej trylogii samurajskiej reżysera Hiroshi Inagakiego. W 1955 roku ''Samurai'' otrzymał Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Musashi Miyamoto – serial

Nakręcono również serial dramatyczny produkcji japońskiej opowiadający historię fenomenu Musashiego Miyamoto zatytułowany ''Musashi Miyamoto''. Powstał jeden sezon serialu, który emitowany był w latach 1984 – 1985.

Musashi Miyamoto
Miejsce urodzenia

Miyamoto, Japonia

Miejsce śmierci

Prowincja Higo, Japonia

Bibliografia
dv93a1d

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv93a1d
dv93a1d
dv93a1d
dv93a1d

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj