Trwa ładowanie...
d2welu6

„Mroczna Wieża” Stephena Kinga to plagiat? Do sądu trafił pozew opiewający na 500 mln dolarów

Jeden z najpoczytniejszych autorów naszych czasów został oskarżony o popełnienie plagiatu przy pisaniu przygód Rolanda Deschaina, bohatera kultowego cyklu „Mroczna Wieża”. Stephen King miał się rzekomo wzorować na komiksie „The Rook” z przełomu lat 70. i 80.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(Getty Images)
d2welu6

Jeden z najpoczytniejszych autorów naszych czasów został oskarżony o popełnienie plagiatu przy pisaniu przygód Rolanda Deschaina, bohatera kultowego cyklu „Mroczna Wieża” . Stephen King miał się rzekomo wzorować na komiksie „The Rook” z przełomu lat 70. i 80.

Autorzy pozwu, którzy żądają od Kinga pół miliarda dolarów, zwracają uwagę na zbyt daleko idące podobieństwa między głównym bohaterem powieści z cyklu „Mroczna Wieża” i serii komiksowej „The Rook”. Przypomnijmy, że King pisał o przygodach rewolwerowca Rolanda Deschaina. Zdaniem autorów pozwu jest on łudząco podobny do Restina Dane'a z „The Rook”, gdyż „ma takie same inicjały, podróżuje w czasie, walczy z potworami, przeżywa romantyczne przygody, jest częściowo nieśmiertelny i nosi strój kowboja, mimo że nie pochodzi z Dzikiego Zachodu”.

(img|726232|center)

d2welu6

Komiksy „The Rook” ukazywały się w latach 1977-1983, osiągając łączną sprzedaż na poziomie 5 mln egzemplarzy. „Mroczna Wieża” Kinga zadebiutowała w 1982 roku i według autorów pozwu pisarz nie krył znajomości przygód Restina Dane'a, który powrócił na rynek w 2015 roku za sprawą wydawnictwa Dark Horse Comics.

Warto zauważyć, że moment złożenia pozwu przeciwko Stephenowi Kingowi pokrywa się z nadchodzącą premierą ekranizacji „Mrocznej Wieży”, w której postać Rolanda zagra Idris Elba. Film „The Dark Tower” trafi do kin w sierpniu tego roku.

d2welu6

Podziel się opinią

Share

d2welu6

d2welu6