Możesz mieć tyle seksu, ile chcesz
”Dziwny jest ten świat, w którym można mieć tyle seksu, ile się chce, a za to miłość stanowi tabu. Mówię tu o prawdziwej miłości, wielkiej, namiętnej, w której nie ma miejsca na czułości, wygodę i szczęście” - mówi jedna z bohaterek spektaklu posługując się frazą Jeanette Winterson. Na otwarcie warszawskiego Big Book Festival, międzynarodowego Dużego Festiwalu Czytania, szykowana jest sztuka w gwiazdorskiej obsadzie. Od wczoraj można kupować bilety na ”MIŁOŚĆ” według prozy Jane Austen i Jeanette Winterson.
”Dziwny jest ten świat, w którym można mieć tyle seksu, ile się chce, a za to miłość stanowi tabu. Mówię tu o prawdziwej miłości, wielkiej, namiętnej, w której nie ma miejsca na czułości, wygodę i szczęście” - mówi jedna z bohaterek spektaklu, posługując się frazą Jeanette Winterson. Na otwarcie warszawskiego Big Book Festival, międzynarodowego Dużego Festiwalu Czytania, szykowana jest sztuka w gwiazdorskiej obsadzie. Od wczoraj można kupować bilety na ”MIŁOŚĆ” według prozy Jane Austen i Jeanette Winterson.
Spektakl, w którym udział wzięli Ilona Ostrowska, Janusz Chabior, Maria Peszek, Magdalena Koleśnik i Michał Meyer, a muzykę skomponował Leski, to jedna z produkcji specjalnych, które co roku są wizytówką festiwalu. Superbohaterką tegorocznej edycji jest Jane Austen, a spektakl stanowi część wydarzeń Sceny Brytyjskiej – trwającej trzy dni serii wydarzeń pokazujących kulturę i literaturę brytyjską z zaskakującej strony.
”Powszechnie znana prawda głosi, że majętny kawaler potrzebuje do szczęścia tylko żony” – odpowiada jej inny z bohaterów testując, ile siły ma jeszcze w sobie klasyczna proza Jane Austen. W spektaklu ”MIŁOŚĆ” w reżyserii Anny Król zderzają się ze sobą dwie wizje miłości i realizują dwa alternatywne scenariusze miłosnych relacji. Zduplikowani Pan Darcy (Janusz Chabior i Michał Meyer) i Elizabeth Bennet (Ilona Ostrowska i Magdalena Koleśnik), postaci z ”Dumy i uprzedzenia”, rozmawiają ze sobą na przemian klasycznym językiem Jane Austen i postfeministyczną frazą Jeanette Winterson.
Ilustracja z 1895 roku do rozdziału szóstego ”Dumy i uprzedzenia” Jane Austen.
(img|740436|center)
To opowieść o miłości, pożądaniu, niespełnialnych mitach, przemocy jakiej dopuszczamy się w związkach i zdradzie. Pytanie o sens i sedno głębokiej miłosnej relacji i nie schodzi z ust Lizzy, Elizabeth i dwóch panów Darcych. Twórcy ”MIŁOŚCI” zadali sobie pytania podstawowe: Czy mamy jeszcze coś do powiedzenia o miłości? Czy każdy musi kochać? Jak kochać kogoś, by nie znienawidzić siebie? Odpowiedzi na nie poszukiwali w tekstach dwóch brytyjskich pisarek reprezentujących dwie wizje związków i dwa skrajnie różne sposoby narracji. – ”Wyrwani z klasycznego, pełnego konwenansów świata Austen młodzi Lizzy i Fitzwilliam spotykają samych siebie z przyszłości. Starsze i bardziej doświadczone wersje tych dwojga antycypują przyszłość młodych kochanków.Używając na przemian romantycznych słów napisanych przed ponad dwustu laty przez dwudziestoletnią Austen i opływających namiętnością wersów Winterson – ostrzegają, zwierzają się, proszą o rozwagę” – tłumaczy Anna Król, autorka spektaklu.
Każda z postaci ”MIŁOŚCI” uosabia inne pragnienia – Lizzy marzy o miłości idealnej, Elizabeth o powrocie do przeszłości, Darcy o kobiecie wyrazistej i seksownej, a jego alter ego – o świętym spokoju. Zdwojone postaci z ”Dumy i uprzedzenia” to symbole ludzi, którzy zakochując się w sobie tracą kontrolę nad przyszłością. To opowieść o miłości, pożądaniu, niespełnialnych mitach, przemocy, jakiej dopuszczamy się w związkach i zdradzie. To opowieść o nas samych.Narrację utkaną ze scenicznego eksperymentu i materiałów filmowych oraz osobistych video przygotowanych przez samych aktorów współtworzy muzyka grana na żywo.Dźwięki skomponował muzyk i wokalista Leski, a nietypowej wokalno-aktorskiej odsłonie pojawia się Maria Peszek.
Piąta edycja Big Book Festival – Dużego Festiwalu Czytania odbędzie się w dniach 23-25 czerwca.
(img|740437|center)
Premiera: piątek, 23.06, GODZ. 21.30, ul. Emilii Plater 31 (plener), teren Big Book Festiwalu. Partnerem spektaklu jest British Council i Instytut Książki.
Bilety: Cena 15 PLN, do nabycia w przedsprzedaży od 13.06 w Big Book Café (ul. Dąbrowskiego 81 w godz. 10.00-17.00) oraz bezpośrednio przed spektaklem (przy ul. Emilii Plater 31, sprzedaż od godz. 20.00).
Rezerwacje: spotkania@big-book.pl. Odbiór rezerwacji najpóźniej o godz. 20.00 w dniu spektaklu.
Szczegóły: bigbookfestival.pl
Występują: Ilona Ostrowska Janusz Chabior Magdalena Koleśnik Michał Meyer ze specjalnym udziałem Marii PeszekScenariusz i reżyseria: Anna Król Koncepcja muzyczna: Leski Band w składzie: Jakub Kurek (trąbka) , Dawid Pawlukanis (perkusja) , Wojciech Orszewski (gitara). Aranżacja utworów wykonywanych przez Marię Peszek: Pat Stawiński Video: Adam Kryciński Montaż/footage: Jakub Pawlak
Informacje o twórczach:
Anna Król (ur. 1979) pisarka, reżyserka, kuratorka projektów audiowizualnych. Autorka książek „Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie”, opracowała książkę „Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego”. Autorka spektakli „Wieczorem”, „Hamlet#casting”. Pomysłodawczyni i dyrektor Big Book Festival.
Leskiwłaściwie Paweł Leszoski (ur. 1981) polski wykonawca tworzący muzykę z pogranicza dream popu i indie-folku, wokalista, autor tekstów, kompozytor, gitarzysta. W 2015 ukazała się jego debiutancka płyta „Splot”, jednakże publiczność poznała go już wcześniej, przy okazji wydania epki Zaczyn w kwietniu 2014 roku. W październiku ubiegłego roku odebrał nagrodę Mateusza Trójki w kategorii muzyka rozrywkowa – Debiut roku.
Ilona Ostrowska (ur. 1974) polska aktorka filmowa i teatralna. Ukończyła wrocławską filię krakowskiej PWST. Pracowała we Wrocławiu w Teatrze Polskim i Teatrze K2 oraz Teatrze Współczesnym w Warszawie. Zagrała w wielu polskich filmach i serialach. Szczególną popularność przyniosły jej rolę w filmach „Ile waży koń trojański”, „Cisza” , „Tulipany” oraz serialach „Bez tajemnic” i „Ranczo”.
Magdalena Koleśnik (ur. 1990) aktorka teatralna i telewizyjna. Studiowała na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Akademii Teatralnej w Warszawie i na Wydziale Aktorskim krakowskiej PWST. Debiutowała w warszawskim Teatrze Ateneum. Wystąpiła również w kilku filmach, między innymi w „Kamieniach na szaniec” i „Mieście 44”. We wrześniu 2015 roku dołączyła do zespołu Teatru Powszechnego.
Maria Peszek (ur. 1973 ) polska aktorka i piosenkarka. Występowała m.in. na scenie Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatru Studio i Teatru Narodowego w Warszawie. Ma na swoim koncie szereg kreacji filmowych, telewizyjnych i teatralnych, a także liczne role w spektaklach Teatru Telewizji. W 2005 roku rozpoczęła karierę muzyczną, tworząc widowisko muzyczne i płytę Miasto mania. Trzy lata później nagrała album Maria Awaria. W 2012 roku wydała trzeci album studyjny pt. Jezus Maria Peszek.
Janusz Chabior (ur. 1963) polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Karierę zaczął w Teatrze Dramatycznym w Legnicy. Od 2006 aktor gra w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Pracował też jako reżyser, scenarzysta i asystent reżysera.
Michał Meyer (ur. 1985) polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie . Związany z teatrem STU w Krakowie, gdzie można oglądać go m. in. w „Hamlecie” i „Weselu”. Współpracował z wybitnymi reżyserami przy filmach „Wenecja”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Miasto 44”, „Sługi Boże” czy „Amok”. W telewizji debiutował w serialu „Czas honoru”.
(materiały prasowe)